Erişilebilirlik

2 Kasım Amerikan Basınından Özetler


2 Kasım Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:16 0:00

Amerikan basını, 29 yaşındaki Özbek asıllı saldırgan Sayfullo Saipov’un New York’ta düzenlediği terör saldırısının ayrıntılarını aktarmaya devam ediyor.

New York Times, 11 Eylül 2001'den beri New York'ta yaşanan en kanlı saldırı olarak tanımladığı bu son saldırıyı düzenleyen Sayfullo Saipov'la ilgili ayrıntılı bir profile yer veriyor. Gazeteye göre yeşil kart çekilişini kazandıktan sonra 2010'da Amerika'ya gelen ve bir daha memleketi Taşkent'e hiç gitmeyen Saipov, Amerika içinde sürekli yer değiştirdi. Kamyon şoförü olarak Amerika'nın dört bir yanında onbinlerce mil kateden Saipov, eşi ve üç çocuğuyla birlikte hep bir arayış içindeydi. Ohio'da arkadaşlarının yanında kalan, daha sonra Florida'da yeni bir hayat kurmaya çalışan saldırgan, bir süre önce New Jersey'ye taşındı ve altı ay boyunca Uber şirketinde şoförlük yaptı. Ancak Amerika'da geçirdiği yıllar içinde hiçbir yerde kök salmayı başaramadı. Amerika'ya ılımlı bir Müslüman olarak gelen, Özbek bir kadınla evlenip üç çocuk yapan Taşkent Finans Enstitüsü mezunu Saipov, Amerika'da kurmayı hayal ettiği hayatı ve başarıyı bir türlü yakalayamadı. Memleketi Özbekistan'da bir otelde muhasebeci olarak çalışan Saipov, Amerika'da bu sektörde iş bulamadı. Çalıştığı işlerde deyim yerindeyse bir türlü ”dikiş tutturamayan” Saipov, öfkeli bir kişiliğe bürünmeye ve Florida'dayken tanıştığı bir imama göre İslam dinini yanlış yorumlamaya başladı. Gazete, Özbek Hükümeti'nin Saipov'la ilgili açıklamasına da yer veriyor. Açıklamaya göre saldırgan, Taşkent'te varlıklı bir aileye mensup. Aile, İslam geleneklerini benimsiyor, ancak aşırılığa hiçbir zaman kucak açmıyordu.

Washington Post, Başkan Trump’ın New York’taki saldırıyı bahane ederek göçmenlik karşıtı politikalarını gündeme getirmekte gecikmediğini yazıyor. Gazete, Trump’ın gevşek olarak nitelediği göçmenlik yasalarından Demokrat Parti’yi sorumlu tuttuğunu ve Amerikan ceza hukuku sisteminin terör zanlılarına yönelik yaklaşımını "maskaralık" şeklinde tanımladığını bildiriyor. Habere göre Trump, yabancıların yeşil kart almasını sağlayan çekiliş sistemini kaldırmak için harekete geçmeye hazırlanıyor. Trump ayrıca saldırıyı düzenleyen Özbek göçmen Sayfullo Saipov’un Küba’daki Guantanamo Koyu’nda bulunan Amerikan askeri hapishanesine gönderilmesi önerisinde de bulundu. Trump’ın bu iki önerisini hayata geçirmek için kendi başına nasıl bir adım atacağı, henüz belirsiz. Gazete ayrıca Trump’ın geçen ay Las Vegas’ta düzenlenen country müziği festivaline katılanların üzerine ateş açarak 59 kişiyi öldüren saldırgana verdiği tepkiyle, New York’taki son saldırıya yönelik tepkisinin birbirinden çok farklı olduğunun altını çiziyor. Trump, Las Vegas’taki saldırıyı "şer eylemi" olarak nitelemiş, ancak Beyaz Saray ve Cumhuriyetçi Parti, saldırı sonrasında yeniden gündeme gelen silah kontrolu çağrılarını reddetmişti. Oysa Başkan, New York’taki saldırıyı düzenleyen Sayfullo Saipov’la ilgili olarak, "Bu hayvanların şu anda aldıkları cezalardan çok daha fazlasını, çok daha hızlı bir biçimde uygulamaya koymalıyız" dedi.

Washington Post ayrıca New York'taki saldırıda hayatını kaybeden sekiz kişiden beşiyle ilgili ayrıntılara da yer ayırıyor. Gazete, sekiz Arjantinli arkadaşın lise mezuniyetlerinin 30'uncu yıldönümünü kutlamak için yıllardır New York'ta bir buluşma planladıklarını, ancak bu planın faciayla sonuçlandığını yazıyor. Habere göre Arjantin'in üçüncü büyük kenti Rosaria'daki teknik liseden 1987'de mezun olan sekiz çocukluk arkadaşından beşinin New York'ta yaşamını yitirmesi, Arjantin'i yasa boğdu. New York seyahatini, Arjantin'de tanınmış bir işadamı olan Ariel Erlij düzenledi. Hatta Erlij, gruptaki bazı arkadaşlarının seyahat masraflarını üstlendi. Saldırıda yaşamını yitirenler arasında Erlij de bulunuyor.

Washington Post bugün ayrıca Rus casusların Facebook'ta satın aldığı ve Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu'nun dün bir kısmını açıkladığı reklamlarla ilgili ayrıntılara da yer veriyor. Gazete, reklamların, Cumhuriyetçi Donald Trump'ı yüceltirken rakibi Demokrat Hillary Clinton'ı aşağılayıcı içerik taşıdığını yazıyor. Habere göre reklamlar, Amerika'yı ikiye ayıran siyasi söylemleri ustaca kullanıyor. Nokta atış yapan reklamlar, Rus casusların Facebook'u kullanarak tuzağa en kolay düşürülebilecek seçmen kitlelerini ortaya çıkarmasını sağlıyor. Reklamlarda en öne çıkan konular kaçak göç, kömür madencilerinin içinde bulunduğu ekonomik darboğaz, silah sahibi olma hakkı, siyahların siyasi hakları, bazı kentlerdeki Müslüman nüfusun artışı. Reklamların bazılarının, zaten son derece kutuplaştırıcı bir siyasi havanın hakim olduğu seçim sürecinde, seçmenleri protesto gösterilerine katılmaya çağırdığı göze çarpıyor. Habere göre reklamların en çok hedef aldığı kitleler silah tutkunları, medeni haklar savunucusu Martin Luther King hayranları, Trump ve Clinton destekçileri ve güneydeki eyaletlerde yaşayan seçmenler.

XS
SM
MD
LG