Erişilebilirlik

10 Kasım ABD Basın Özetleri – WSJ: ‘Flynn 15 Milyon Dolar’a Gülen’i Türkler İçin Kaçıracak mıydı?'


10 Kasım Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:17 0:00

Wall Street Journal, özel savcı Robert Mueller'ın, Başkan Trump'ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn'in, Fethullah Gülen'in iadesi karşılığında Türkiye'yle milyonlarca dolarlık anlaşma yapıp yapmadığını soruşturduğunu yazıyor. Gazete, Ulusal Güvenlik Danışmanı olduktan sadece 24 gün sonra Başkan Trump tarafından görevden alınan Michael Flynn ve oğlu Michael Flynn Jr'ın, 15 milyon dolar karşılığında Gülen'in Amerika'da yaşadığı evinden zorla alınarak Türk hükümetine teslim edilmesi için bir anlaşma yaptığını iddia ediyor. Habere göre iddia, Mueller'ın Trump'ın seçim kampanyasının 2016 başkanlık seçimleri kapsamında Rusya'yla işbirliği yapıp yapmadığına yönelik soruşturması sırasında ortaya çıktı. Michael Flynn, Rusya soruşturmasının kilit isimleri arasında yer alıyor. Bunun nedeni, Flynn'ın geçen yıl, zamanın Rusya Büyükelçisi Sergey Kislyak'le yaptığı görüşmeler. Flynn'in ayrıca, bir Türk işadamıyla çalıştığını Adalet Bakanlığı'na bildirmek için Mart ayına kadar beklemesi de Mueller'ın soruşturmasının ana soru işaretlerinden birini oluşturuyor. Wall Street Journal'a göre FBI, Flynn'in geçen yıl Aralık ayında New York'ta Türk hükümeti yetkilileriyle Gülen'in Türkiye'ye götürülmesi konusunda yaptığı görüşmelerle ilgili olarak, dört kişiyle konuştu. Flynn'in görüşmelerinin ana gündem maddesi, büyük olasılıkla Gülen'in özel bir uçakla İmralı'ya götürülmesiyle ilgiliydi.

Washington Post Alabama eyaletinin Cumhuriyetçi Partili Senato adayı Roy Moore'un 1979'da 32 yaşında eyalet savcısı yardımcısıyken, o zaman 14 yaşında olan bir genç kıza cinsel tacizde bulunduğuna ilişkin haberiyle, Amerika'da son haftalarda artarda patlak veren taciz ve tecavüz skandallarını yeni bir boyuta taşıyor. Gazete, Moore'a yönelik taciz suçlamalarının Cumhuriyetçi Parti içindeki derin bölünmeyi ve siyasette giderek artan kabilecilik anlayışını bir kez daha gözler önüne serdiğini yazıyor. Senato Çoğunluk Lideri Cumhuriyetçi Partili Mitch McConnell, suçlamaların doğru olması durumunda Moore'un Senato adaylığından çekilmesi gerektiğini açıkladı. Arizona Senatörü John McCain'se, Twitter üzerinden paylaştığı mesajında, Moore hakkındaki suçlamaların son derece rahatsızlık verici ve Moore'u Senato yarışından diskalifiye edecek nitelikte olduğunu kaydetti. McCain'e göre Alabama eyaleti, gurur duyabileceği bir Senato adayı çıkarmalı. Oysa Alabamalı Cumhuriyetçiler, Roy Moore'u desteklemeye devam ediyor. Hatta gazeteye göre Cumhuriyetçi Parti Ulusal Komitesi'nin Alabama eyaleti üyesi Paul Reynolds, Rusya lideri Vladimir Putin'e, Roy Moore'u tacizle suçlayanlardan ve haberi yayınlayan Washington Post gazetesinden daha fazla güvendiğini ifade edecek kadar ileri gitti. Gazete, Moore vakasının, Cumhuriyetçi Parti için bir karakter ve ahlak sınavı halini alacağı yorumunda bulunuyor.

New York Times ise Amerikan Senatosu'nun açıkladığı vergi planının ayrıntılarına yer veriyor. Gazete, Senato'nun planının, Temsilciler Meclisi'nin hazırladığı vergi reformu tasarısından farklı olduğunu ve bu farklılığın siyasi baskılardan kaynaklandığını bildiriyor. Habere göre Senato'nun vergi planındaki en büyük farklılık, Başkan Trump'ın en büyük önceliği olan kurumlar vergisi oranının düşürülmesinin bir yıl ertelenmesi önerisi. Senato planı ayrıca orta sınıfın avantajına olacak vergi indirimlerinin yeniden vergi reformu kapsamına alınmasını öngörüyor. Gazeteye göre Cumhuriyetçi Parti'nin iki farklı vergi reformu önerisi sunması, Senato ve Temsilciler Meclisi'ndeki Cumhuriyetçi liderlerin, tasarının geçirilmesi için her türlü hesabı yaptıklarının bir göstergesi.

Los Angeles Times ise dünyanın en ünlü aktörlerinden Kevin Spacey'nin cinsel taciz ve tecavüz skandallarının patlak vermesiyle yaşadığı düşüşün Hollywood'u hem şoka uğrattığını hem de alarma geçirdiğini yazıyor. Habere göre iki Oscar ve bir Tony ödülünün yanı sıra 12 Emmy ödülü adaylığı bulunan Spacey'nin kariyeri, suçlamalar nedeniyle Kasım ayı başında adeta serbest düşüşe geçip yere çakıldı. Aktörün sözleşmeleri bulunan Netflix, CBS ve Sony firmaları, yapımı hala devam eden projeleri durdurmak pahasına da olsa Spacey'le aralarına mesafe koymakta gecikmedi. Bomba etkisi yaratan son haberse Sony Pictures'ın, yönetmenliğini Ridley Scott'ın üstlendiği, yapımı tamamlanan ve 22 Aralık'ta vizyona girmesi planlanan ”All the Money in the World” adlı filmde Space'nin yer aldığı tüm sahnelerin ünlü aktör Christopher Plummer tarafından yeniden oynanacağı açıklaması oldu. Sony Pictures ayrıca filmin diğer oyuncuları Michelle Williams ve Mark Wahlberg'ün de Plummer'ın yer alacağı sahnelerin çekimine katılacağı ve filmin önceden planlandığı gibi 22 Aralık'ta vizyona girmesinin hedeflendiğini kaydetti. PR uzmanları, Spacey'nin kariyerini geri getirmenin artık mümkün olmayacağı, bunun için ne bir hukuki yol ne de bir halkla ilişkiler stratejisi bulunduğu yorumu yapıyor.

XS
SM
MD
LG