Erişilebilirlik

Karzai'nin Danışmanı CIA Ajanı Çıktı


Afganistan Devlet Başkanı Karzai'nin yolsuzlukla suçlanan bir danışmanının Amerika Merkezi İstihbarat Dairesi'nden maaş aldığı ileri sürülüyor.

New York Times gazetesinin haberine göre, Afganistan Ulusal Güvenlik Konseyi üyesi Muhammet Ziya Salihi’nin yıllardır CIA için çalıştığı belirlendi.

Salihi’nin, Amerika’ya, Afgan hükümeti hakkında istihbarat sağlayıp sağlamadığı bilinmiyor. Bazı gözlemcilere göre, Salihi’ye, paranın, Washington’un politikalarını Kabil hükümetine kabul ettirmek için verilmiş olması da mümkün.

Haberde, Amerika’nın bir yandan Kabil’de yolsuzluğu önlemeye çalışırken bir yandan da çeşitli yolsuzluklarla suçlanan bir yetkiliye para ödemesinin yarattığı çelişkiye dikkat çekiliyor.

Muhammet Ziya Salihi’nin telefonlarını dinleyen Afgan polisi, Ulusal Güvenlik Konseyi üyesini geçen ay tutuklanmıştı.

Salihi, dinlenen görüşmelerden birinde, Afganistan’da iş yapan bir Amerikan şirketi hakkında soruşturma açılmasını önlemek için CIA’dan ek para istiyordu.

Amerikan şirketinin, Afgan ve Taleben liderleriyle uyuşturucu kaçakçılarının kara paralarının yurt dışına aktarılmasında yardımcı olduğu öne sürülüyor.

7 saat tutuklu kalan Salihi, Devlet başkanı Hamit Karzai’in müdahalesiyle serbest bırakılmıştı.

XS
SM
MD
LG