Erişilebilirlik

'Karzai Güvenlik Anlaşmasını İmzalamalı'


'Karzai Güvenlik Anlaşmasını İmzalamalı'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:21 0:00

'Karzai Güvenlik Anlaşmasını İmzalamalı'

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Kabil'den, yabancı askerlerin Afganistan’da 2014‘ten sonraki varlığını düzenleyen güvenlik anlaşmasını imzalamasını istedi. Cumhurbaşkanı Hamit Karzai, anlaşmayı 5 Nisan’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce imzalamayı reddediyor

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Afgan Hükümeti’nin, yabancı askerlerin Afganistan’da 2014‘ten sonraki varlığını düzenleyen yeni güvenlik anlaşmasını imzalamasını beklediğini söyledi. Devlet Başkanı Hamit Karzai, anlaşmayı 5 Nisan’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce imzalamayı reddetmişti. Ancak Karzai’nin Taleban’la gizlice barış görüşmeleri yaptığı yolunda haberler alınıyor. Amerika, Karzai’yi, güvenlik anlaşmasını imzalaması gerektiği konusunda uyarmıştı.

Afganistan’da cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde seçim kampanyası tüm hızıyla sürüyor. Seçimlere katılamayacak olan Hamit Karzai, ülkenin yeni seçilecek liderinin, Amerika’yla varılan güvenlik anlaşmasını imzalamasını istediğini söyledi.

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, terörle mücadele edecek Afgan güçlerine verilecek eğitim ve desteği düzenleyen ikili anlaşmanın acil olarak imzalanması gerektiğini vurguluyor.

Jay Carney: ”Gecikme ne kadar uzun sürerse NATO ve Amerikan ordusunun 2014‘ten sonrası için Afganistan’da oynayacakları rolle ilgili plan yapması o kadar zor olacak. Bu anlaşmanın birkaç hafta içinde imzalanması gerekiyor. Uzun süre bekleyemeyiz çünkü NATO’daki müttefiklerimiz ve Amerikalı komutanlara, ‘beklenmedik durumlara göre plan yapın’ diyemeyiz. Durum çok karmaşık. İkili güvenlik anlaşması olmadan Afganistan’da 2014 sonrasında Amerikan askeri bırakmak mümkün değil.”

NATO Genel Sekreteri Rasmussen, anlaşmanın imzalanacağından emin olduğunu söyledi, Afganistan’da güvenliğin bu anlaşmaya bağlı olduğunu bildirdi: ”Afgan güvenlik güçlerinin ülke güvenliğinin sorumluluğunu tamamen üstlenecek beceriye sahip olduğuna inanıyoruz. Ancak eğitim ve desteğe ihtiyaçları olduğu da bir gerçek. 2014‘ten sonra Afganistan’da olmamamız, Afgan güvenlik güçlerini destekleyecek mali kaynakların oluşmasını zora sokar. Afgan hükümeti, güvenlik güçlerinin maaşlarını ödeyemez hale gelebilir. Bu da Afganistan için çok ciddi bir sorun olur.”

Amerika’nın Hamit Karzai’yle ilişkileri son birkaç yıldır gergin. Karzai Amerikan askerlerini sivil, asker farkı gözetmeden kuvvet kullanmakla ve çok sayıda sivil ölümüne yol açmakla suçluyor.

New York Times Gazetesi, geçtiğimiz günlerde Karzai’nin barış anlaşması yapmak için Amerika’yı işin içine katmadan Taleban’la gizlice görüştüğünü bildirdi. Gazetenin haberine göre bu durum, Karzai’nin Batı’yla yeni güvenlik anlaşması imzalamaya sıcak bakmamasına ve bazı Taleban militanlarının hapisten çıkarılmasında ısrar etmesine açıklık getiriyor.

Başkan Obama Afganistan konusunu ele almak üzere kısa süre önce Beyaz Saray’da üst düzey askeri yetkililerle biraraya geldi. Kapalı kapılar ardında yapılan toplantı sonrasında herhangi bir açıklama yapılmadı. Ancak Beyaz Saray Sözcüsü, Amerika’nın Afganistan’daki rolünün devamı konusunda karara varılmadığını söyledi.
XS
SM
MD
LG