Erişilebilirlik

Karzai ABD ile Anlaşmayı Ertelemekte Israrlı


Afganistan devlet başkanı Hamid Karzai Loya Jirga toplantısının son gününde
Afganistan devlet başkanı Loya Jirga adlı büyük meclisin tavsiyesine rağmen Amerika ile güvenlik anlaşmasını hemen imzalamayı reddetti.

Hamid Karzai, Amerika’nın Afganistan’da barış sağlama kararlığından emin olmak için zamana ihtiyaç olduğunu söyledi.

Aşiret ve yerel topluluk liderlerinden oluşan Loya Jirga Pazar günü Amerika ile ikili güvenlik anlaşmasını destekledi ve devlet başkanı Karzai’yi hemen imzalamaya çağırdı.

Hamid Karzai, daha önce Amerika ile varılan güvenlik anlaşmasının Nisan ayındaki seçimler sonrası imzalanmasını istemişti. Amerika ise ertelemeye karşı çıkıyor anlaşmanın en geç bu yıl sonunda imzalanmasını istiyor.

Meclis lideri Sibgatullah Mücaddedi Cumartesi günü Karzai’nin anlaşmayı erteleme hakkı olmadığını ve ertelemenin Afganistan’ın çıkarlarına ters düştüğünü söyledi.

Amerika Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Amerika’nın Sesi’ne verdiği özel demeçte Washington’un anlaşmayı bu yıl sonuna kadar sonuçlandırmaya kararlı olduğunu, başka bir olasılıktan söz edilemeyeceğini belirtti.

Obama yönetimi, anlaşmanın yıl sonuna kadar imzalanmaması durumunda, 2014 yılında NATO’nun görev süresi sona erdiğinde tüm Amerikan askerlerini ülkeden çekme tehdidinde bulunuyor.

Anlaşmanın 1 Ocak 2015 tarihinde yürürlüğe girmesi ve Amerikan askeri ve sivil personelin 10 yıl daha Afganistan’da lojistik destek sağlamak üzere kalması öngörülüyor.

Başkan Obama anlaşmaya varılmasından bir gün önce Karzai’ye bir mektup göndererek, Amerikalıların hayatı tehlikede olmadığı sürece Afgan sivillerin ve evlerin operasyonlarda hedef alınmayacağı sözü vermişti.
XS
SM
MD
LG