Erişilebilirlik

'Karzai - Petraeus Toplantısında Gerginlik'


Washington Post gazetesine göre Cumhurbaşkanı Karzai Amerika'nın Afganistan'da korucu sistemi oluşturmasına karşı çıkıyor

Washington Post gazetesi Amerika'nın yeni Afganistan Kuvvetleri Komutanı Orgeneral David Petraeus'la Cumhurbaşkanı Hamid Karzai'nin ilk toplantısının gergin geçtiğini bildiriyor. Habere göre Cumhurbaşkanı Karzai, Amerika'nın güvenlik programı planlarına karşı çıkıyor.

Amerikan yönetimi Afganistan'da korucu sistemi oluşturmak istiyor. Korucu sistemi Amerika'nın Afganistan stratejisinin önemli bir unsuru, ancak Cumhurbaşkanı Karzai köylülerin yerel güvenlik programına alınmasına karşı çıkıyor.

Washington Post gazetesi Afganistan Kuvvetleri Komutanlığına yeni atanan Petraeus'ın Karzai'yle bu kadar çabuk sorun yaşamasının olumsuz bir gelişme olduğu yorumunda bulundu. Petraeus Afgan yetkililerle yapıcı bir ilişki kurmaya çalışıyor.

Devir Teslim

Dün, Alman Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, NATO askerlerinin önümüzdeki yıl üç veya dört vilayetteki güvenlik sorumluluğunu yerel yetkililere devretemeye başlayacağını açıkladı.

Westerwelle, görev değişikliği yapılacak illerden birinde şu anda Alman askerlerinin bulunduğunu belirtti ve ayrıntıların Kasım’daki NATO zirvesinde belli olacağını duyurdu.

Dışişleri Bakanı, parlamentoda yaptığı konuşmada, Alman kamuoyunun karşı çıkmasına rağmen Afganistan’da Alman askeri bulunmasının ihtiyaçtan kaynaklandığını söyledi.

Westerwelle, Afgan halkı kendi kendine yeterli bir hale gelinceye kadana Almanya’nın Kabil hükümetine destek sağlamaya devam edeceğini de vurguladı.

Almanya 4.500 askeriyle, Amerika ve İngiltere’den sonra Afganistan’da en fazla askeri bulunan NATO ülkesi. Berlin hükümeti askerlerini 2013 yılına kadar geri çekmeyi planlıyor.

Almanya, ayrıca Afganistan’ın yeniden yapılanmasına büyük mali kaynak sağlayan ülkelerin başında geliyor.

NATO Sorumluluğunu Kabul Etti

Bu arada NATO yetkilileri Afganistan'ın doğusunda altı sivilin ölümüyle sonuçlanan saldırıdan tümüyle sorumlu olduklarını kabul etti. Saldırı sonucu çok sayıda sivil de yaralanmıştı.

Jani Khel bölgesinde cesetlerin toplandığı ve kapsamlı bir soruşturma başlatıldığı açıklandı.

NATO hayatını kaybedenlerin ailelerine "içten başsağlığı" dileklerini iletti.

XS
SM
MD
LG