Erişilebilirlik

Karikatür Krizi Sürüyor


2011’de Frankfurter Allgemeine Zeitung’da yayınlanan şimdi de Baden-Württemberg eyaletinde yardımcı ders kitaplarına girdiği ortaya çıkan karikatürden sonra bugün de Der Tagesspiegel’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı köpek kulübesinde gösteren yeni bir karikatür daha yayınlandı

Almanya ve Türkiye arasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da atıfta bulunulan bir karikatür nedeniyle başlayan gerginlik sürüyor. Önce 2011 yılında Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesinde yayınlanan şimdi de Baden-Württemberg eyaletinde yardımcı ders kitaplarına girdiği ortaya çıkan karikatüre önce Dışişleri Bakanlığı sert tepki gösterdi, Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı ve Türkiye'nin tepkisinden haberdar edildi. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ‘Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Almanya'da yaşayan vatandaşlarımıza hakaret içeren bir karikatüre bir ders kitabında yer verilmesini hiçbir şekilde mazur görmüyor ve şiddetle kınıyoruz’ ifadelerine yer verildi.

İkili ilişkilerde tansiyonun yeniden yükselmesine neden olan karikatürde iki Alman, bir Türk'e ait olduğu anlaşılan bir dağ kulübesinde bir masada oturuyor. Masanın yanında bulunan kulübenin içinde ise zincire bağlı bir köpek resmedilmiş, kulübenin tabelasında ise Erdoğan yazıyor. Karikatürün en altında ise, "Türklerin Almanya'daki 50. Yılı: Bir Başarı Öyküsü" yazısı bulunuyor. Frankfurter Allgemeine Zeitung’da çıktığı zamanda Erdoğan’a hakaret olarak yorumlanan karikatüre Ankara’nın bu kez gösterdiği sert tepki konuyla ilgili Almanya’daki tartışmaları ve tepkileri de alevlendirdi. Başbakan Angela Merkel’in sözcüsü Steffen Seibert, Almanya’da basın, ifade ve sanat özgürlüğü olduğunu, karikatürlerin de buna dahil olduğunu açıklayarak, “Hoşuna gitmeyen şeylerle ilgili olarak sakin bir tavır takınmak, politikacılar için kesinlikle en iyi davranış biçimidir” şeklinde konuştu.

Almanya’da okul kitaplarının basımı federal olarak değil, eyaletlerin denetiminde yapılıyor. Karikatürün ders kitabına girdiği Baden Württemberg Eyaleti Başbakanı Yeşiller Partisi’nden Winfried Kretschmann da Türkiye'nin tepkisini anlayamadığını ifade ederek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuyu büyüterek Türkiye’deki hukuksuzlukları gözden kaçırmaya ve gündem değiştirmeye çalıştığını öne sürdü. Kretschmann karikatürün okul kitaplarından çıkarılmasının sözkonusu olmadığını da duyurdu.

Eyaletin SPD’li Kültür Bakanı Andreas Stoch ise, karikatürün Türkiye ve buradaki Türk toplumunun bazı kesimlerinde yanlış anlamaya yol açmasından üzüntü duyduğunu ve yayınevine karikatürün yanlış anlamalara yol açabileceği uyarısı yapıldığını açıkladı. Hristiyan Demokrat CDU’nun Türk kökenli Federal Parlamento Milletvekili Cemile Yusuf, söz konusu karikatürün kabul edilemez olduğunu ve ders kitabından çıkarılması gerektiğini açıklamıştı. Karikatürü fark ederek konuyu gündeme getiren Avrupalı Türk Demokratlar Birliği UETD Başkanı Süleyman Çelik de, karikatürün Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Almanya'da yaşayan Türk toplumuna hakaret içerdiğini ve ders kitabında yer almasına karşı olduklarını belirtiyor.

Öte yandan bugün Berlin’de yayınlanan Der Tagesspiegel gazetesinde de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı köpek kulübesinde gösteren yeni bir karikatür daha yayınlandı. Karikatürde ‘Ak Saray’ olarak da adlandırılan yeni Cumhurbaşkanlığı Binası ile ilgili tartışmalara atıfta bulunarak, ‘Bu ne biçim bir hakaret? Benim güzel yeni sarayımı köpek kulübesine benzetmek?’ cümlesi yer alıyor.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:50 0:00
Linki indirmek için

XS
SM
MD
LG