Erişilebilirlik

Karayipler’i Şimdi de Maria Kasırgası Vuruyor


Maria Kasırgası saatte 250 kilometreyi aşan rüzgar hızıyla Karayipler’deki Dominica adasını vurdu. Kasırgada başbakanın konutunun da çatısı uçtu. Başbakan Roosevelt Skerrit, Maria’nın adada “akılalmaz” bir yıkıma yol açtığını söyledi.

Karayipler’i Şimdi de Maria Kasırgası Vuruyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:43 0:00

Maria Kasırgası’nın yarın da “yıllardır eşi görülmemiş bir kuvvet ve şiddetle” Porto Riko’ya ulaşması öngörülüyor.

Dominica Başbakanı Roosevelt Skerrit Facebook hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, ilk haberlere göre geniş çapta hasar meydana geldiğini ve yağışların beslediği toprak kaymalarının ölümlere yol açabileceğini söyledi.

Skerrit, kendi evinin bile suyla dolduğunu ve çatısının uçtuğunu, 7 dakika sonra kurtarıldığını anlattı.

Maria’nın merkezi dün gece adadan geçerken, kasırga bir ara 4’üncü kategoriye düşse de daha sonra tekrar 5’inci kategoriye yükseldi.

Dağlık bir ada olan Dominica’da şiddetli rüzgarlar ve yağış saatlerce devam ederken, bir polis yetkilisi henüz ölü ya da yaralı haberi gelmediğini ancak şu anda arama çalışmaları yürütmenin çok tehlikeli olduğunu belirtti.

Kasırganın doğrudan vurması ihtimali olan, ABD’ye ait Porto Riko’da da ahşap ya da zayıf evlerde yaşayanlara güvenli barınaklar bulmaları uyarısı yapıldı.

Maria’nın kasırga şiddetindeki rüzgarlarının 45 kilometre, tropik fırtına gücündeki rüzgarlarının ise 205 kilometrelik bir alana yayıldığı bilgisi verildi.

ABD ve İngiliz Virgin Adaları, Porto Riko, Guadeloupe, Dominica, St. Kitts, Nevis ve Montserrat için kasırga uyarıları; Martinipue, Antigua ve Barbuda, Saba, St. Eustatius, St.Maarten ve Anguilla için de tropik fırtına uyarıları yapıldı.

Hava durumu uzmanları, kasırganın merkezine yakın kesimlerde su seviyesinin 1,8 ila 2,7 metre yükselebileceği, adalara 25 ila 38 santimetre yağış düşmesinin beklendiğini bildirdi.

Kuzeyde Jose Kasırgası da ABD’nin doğu yakasında dalga ve akıntılara neden olurken, uzmanlar kasırganın karaya vurmasının beklenmediğini söyledi.

Rhode Island ve Massachusetts eyaletleri için tropik fırtına uyarısı yapıldı.

120 kilometre rüzgar hızına sahip Jose’nin merkezi şu anda, Massachusetts’e bağlı Nantucket kentinin 560 kilometre civarında güney-güneybatısında saatte 15 kilometre hızla ilerliyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG