Erişilebilirlik

'Kara Cuma’da Alışverişe Hücum


'Kara Cuma’da Alışverişe Hücum

Amerika’da, Noel’den önce en büyük indirimlerin yapıldığı ‘Kara Cuma’ olarak bilinen günde milyonlarca Amerikalı mağazalara hücum etti. Şükran Günü’nün ertesi olarak bilinen ‘Kara Cuma’ indirimleri için 138 milyon Amerikalı birçok eyalette kara kışa aldırış etmeden alışveriş merkezlerinin yolunu tuttu.

Dün gece ve bu sabah erken saatlerde açılan mağazalarda televizyon, elektronik eşya ve oyuncaklarda satışlar artarken özellikle Wal Mart, Best Buy gibi mağazalarda uzun kuyruklar oluştu.

Toys R Us oyuncak şirketinin başkanı Jerry Storch, dün saat 22:00’de açılan mağazalarında yüzlerce kişinin sıraya girdiğini anlattı.

Ancak perakende satış uzmanı Marshal Cohen, tüketicilerin sadece indirimli mallara yöneldiğini, harcamalarını ölçülü tuttuğunu söyledi.

Amerika’da perakende şirketleri tüm yıl yaptıkları satışların üçte birini Şükran Günü’yle Noel arasında yapıyor. ‘Kara Cuma’ bu alışveriş döneminin başlangıcı.

Amerika Ulusal Perakende Federasyonu bu yıl perakende satışlarının yüzde 2,3 oranında artış göstererek 447 milyar dolara ulaşmasını bekliyor. 2008 yılında yüzde 4 oranında gerileyen perakende satışları geçen yıl yüzde 0,4 oranında artmıştı.

XS
SM
MD
LG