Erişilebilirlik

Piyasalar Alışveriş Sezonunu Bekliyor


Piyasalar Alışveriş Sezonunu Bekliyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:17 0:00

Geçen hafta cuma günü bazı ekonomistler Amerikan piyasalarının krize doğru hızla yaklaştığını bildirmişti. Son 8 haftanın en kötü seviyesinde kapanan endekslerde haftanın ilk seanslarında sert dalgalanmalar gözlemlendi ve hafta ortasında gelen olumlu ekonomik veriler ve çeyrek raporları düşüşlerin ve satış trendinin kriz işareti olduğunu düşünen yatırımcılar ve ekonomistleri şaşırttı ve endeksler yeniden yükselişe geçti.
Öncelikle çeyrek raporlarından başlarsak, bu hafta yatırımcılar perakende sektörünün önemli isimlerinden gelecek rakamları bekliyordu. Foot Locker ve GAP pozitif çeyrek raporlarının hemen ardından yükselen şirketlerin başında yer alırken, hafta ortasında iki yeni modeli piyasaya süren otomotiv firması Tesla’nın hisseleri de yine piyasaları canlandıran şirketlerin arasında yer aldı. Tesla perşembe günü iki yeni elektrikle çalışan kamyonu ve bir de satış fiyatı 200 bin dolardan başlayacak yeni bir spor araba modelini piyasaya sürdü. Tesla hisseleri seans sonunda % 4’e varan bir yükseliş gerçekleştirdi.
Burada bir kısa not düşmek istiyorum: ABD önümüzdeki 6 hafta boyunca, Thanksgiving, yani Şükran günü sonrasında başlayacak alışveriş sezonu perakende sektörü için çok büyük önem taşıyor. Bu dönemde elde edilecek olan gelir sadece 2017’nin son çeyreği için değil, akabinde başlayacak 2018’in ilk çeyreğini de etkiliyor.


Bu hafta piyasalara yükseliş getiren diğer bir şirket de ünlü yapım ve televizyon devi Twenty First Century Fox oldu. Şirket ABD’nin en büyük kablolu yayın şirketleri Comcast ve Verizon’dan gelen iki büyük teklifi değerlendireceğini açıkladıktan sonra hisselerinde %7’lik bir yükseliş gerçekleşti.


Şirketlerden gelen olumlu haberler dışında piyasaların gözü bu hafta başkent Washington’daydı. Dün Temsilciler Meclisi’nin vergi reformunu onaylaması, Senato’nun da kendi versiyonu ile ilgili yaptığı yeni çalışmalar yıl başından bu yana, bu gelişmeleri bekleyen yatırımcılar için büyük önem taşıyor. Vergi konusu sağlık reformu kadar önemli. Şirketlerin önümüzdeki Nisan ayında vereceği vergiler, yıllık gelirlerine yansıyacağı için 2017 bitmeden vergi reformunun onaylanması analistlerin en büyük umudu diyebiliriz.
Bugün piyasalar açılmadan açıklanan emlak satış rakamları sabah seansında piyasaları hızlandırdı. Beklentiler doğrultusunda Eylül ayına oranla bir düşüş söz konusu, ama iki ay arasında büyük bir fark yok.

XS
SM
MD
LG