Erişilebilirlik

‘Kara Birlikleri Çok Yakında Güvenli Bölgeye Girecek’


Yarın Moskova’da Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’le başta İdlib olmak üzere bölgesel sorunları görüşecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Malazgirt Zaferi’nin 948. Yıldönümü kutlama programında yaptığı konuşmada Fırat’ın doğusuyla ilgili mesajlar verdi.

Türkiye’nin önceliğinin işbirliği ve diplomasi olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı, ancak ABD’nin oyalama çabasına girmesi halinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin planının hazır olduğunu söyledi.

Erdoğan, “Güvenli bölge oluşturma çabalarımızda yavaş yavaş mesafe alıyoruz. Bölgedeki hesapların karışıklığı yolumuzdan alıkoyamayacaktır. Savunma ve içişleri bakanlıklarımız güvenlik güçlerimiz bu yolda devam ediyor. Birilerinin dokunulamaz gördüğü pek çok sorun gibi Fırat’ın doğusundaki meseleyi de milletimizin hassasiyetleri doğrultusunda hal yoluna koyuyoruz. Her konuda olduğu gibi bu hususta da önceliğimiz diyalogdur, diplomasidir, uzlaşmadır, işbirliğidir. Şayet bu zeminde bir netice alabilirsek ne hala, herkes için daha kazançlı bir netice olur. Ama istediğimiz dışında bir yola sokulup veya oyalanmasa kalkılırsa tüm hazırlıklarımız tamamdır, kendi planlarımızı hayata geçiririz” dedi.

“Suriye sınırlarımızı teröristlerden temizleme kararlılığımızı hiç kimsenin test etmeye çalışmayacağını ümit ediyorum”

Türk hava gücünün Fırat’ın doğusunda çalışmalarına devam ettiğini belirten Cumhurbaşkanı, kara birliklerinin de bölgeye gireceğini dile getirdi.

“Şu anda SİHA’larımız, İHA’larımız ve helikopterlerimiz bölgeye girdi, sınırlarımıza yakın yerlerdeki tahkimatlar imha ediliyor. Çok yakında kara birliklerimizin de bölgeye giriş yapmasını bekliyoruz. Hava ve kara unsurlarımızla girdiğimizde durumu daha yakından görme imkanına kavuşacağız. Suriye sınırlarımızı teröristlerden temizleme konusundaki kararlılığımızı artık hiç kimsenin test etmeye çalışmayacağını ümit ediyorum.”

Akar: “Önceki gün müşterek helikopter uçuşu gerçekleşti”

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile Erzincan'daki birliklerde inceleme ve denetlemelerde bulunan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da Fırat’ın doğusunda Türk-Amerikan askerleri arasındaki müşterek devriyelerin başlayacağını söyledi.

Milli Savunma Bakanı, “Fırat'ın doğusunda ABD askerleri ile temas içindeyiz. Akçakale'de harekat merkezi kuruldu. Burada bir Türk, bir ABD'li general ile Türk ve Amerikan personeli beraber çalışarak Fırat'ın doğusunu teröristlerden temizlemek, orada bir güvenli bölge, barış koridoru oluşturmak için çalışmalarımız yoğun şekilde devam ediyor. İlk olarak bir İHA uçuşu oldu. Önceki gün müşterek helikopter uçuşu gerçekleşti. Bu Amerikan helikopteriydi. Önümüzdeki günlerde Türk helikopteri ile benzer bir uçuşun gerçekleşmesi için çalışmalar devam ediyor. Daha sonra da Türk ve Amerikan askeri unsurları tarafından müşterek devriyeler başlayacak. Bu devriyeler için de çalışmalar sürüyor bu da yakın bir zamanda gerçekleşecek” dedi.

Akar: “TSK'nın B-C planı var ama bizim tercihimiz Amerikalılarla mutabık kalınan konuların gerçekleştirilmesi”

Türkiye’nin artık gecikmeye tahammülü olmadığını vurgulayan Akar da Cumhurbaşkanı Erdoğan gibi olası bir anlaşmazlık halinde Türk Ordusu’nun alternatif planlarının hazır olduğunu vurguladı.

ABD’li partnerlerinden Fırat’ın doğusundaki bir kısım YPG siper ve tahkimatının tahrip edildiğine ve YPG’lilerin çekildiğine dair teyide muhtaç bilgi aldıklarını belirten Milli Savunma Bakanı, “Bunların teyidi ve devamı için de çalışmalarımız devam ediyor. Gecikmeye tahammülümüz yok. Bunu muhataplarımıza tekrar tekrar söylüyoruz. Planladığımız, mutabık kaldığımız konular neyse bunların belli bir tempo içerisinde sürdürülmesi ve gerçekleşmesi gerekiyor. Burada herhangi bir sıkıntı olmaması gerekiyor. ABD'lilerle mutabık kaldığımız konularda herhangi bir şekilde ilerleme olmaz, planladığımız konuları gerçekleştirmek mümkün olmazsa Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin, TSK'nın B planı da C planı da var. Bizim tercihimiz Amerikalılarla mutabık kalınan konuların gerçekleştirilmesi yönündedir” dedi.

XS
SM
MD
LG