Erişilebilirlik

Kanuni Portresi Açık Arttırmada 438 Bin 500 Sterline Satıldı


Londra’da Sotheby’s müzayede evi, çevrimiçi yapılan açık artırmaya telefonla katılan bir kişinin en yüksek teklifi vererek Kanuni Sultan Süleyman tablosunun yeni sahibi olduğunu açıkladı.

Satın alan kişinin kimliği şimdilik belirsiz.

Kanuni Portresi Açık Arttırmada 438 Bin 500 Sterline Satıldı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:45 0:00

Sotheby’s portrenin değerini 80 bin ila 120 bin Sterlin olarak öngörmüştü. Kanuni Sultan Süleyman’ın portresi bu açık arttırmada öngörülen fiyatının neredeyse dört misline ve 5 milyon Türk Lirasına karşılık gelen 438 Bin 500 Sterlin’e ulaşmış oldu.

Müzayede evi, bu tablonun 19. yüzyıldan bu yana Fransız bir ailenin koleksiyonunda yer aldığını açıkladı.

Kanuni portresinin özellikleri

1494-1566 yıllarında yaşamış Kanuni Sultan Süleyman’ın bu portredeki haliyle 43 yaşında olduğu tahmin ediliyor.

Padişahın o yaşında gerçekleşen önemli tarihi olaylar da Sotheby’s müzayede evinin web sitesinde yer alan bilgiler arasında. Örneğin, Irak Safeviler’den alınıp Osmanlı topraklarına katılmış. O yıllarda Preveze deniz savaşı kazanılmış.

Yani padişahın o dönemdeki görünüşü bu portredeki gibiymiş.

Resim, İtalyan ressam Cristofano Dell Altissimo tarafından 16. yüzyılda bir bakır levha üzerine çizilmiş. Birçok versiyonunun arasında gerçeğine en yakın temsili olduğu kabul ediliyor. 1534 yılında İstanbul’a gitmiş Venedik delegasyonunun tarifine en uygun olan hali, bu portredeki gibiymiş.

“Zalim değil merhametli bakışlı”

Padişah, müzayedenin web sitesindeki bilgilerde, Şu şekilde tasvir ediliyor: Siyah, iri gözlü, zalim değil merhametli bakışlı. Yüzüne göre büyük kemerli bir burnu var. Uzun kızıl bıyıklara ve makasla kısaltılmış sakala ve uzun, ince bir boyna sahip.

Fatih Sultan Mehmet tablosunu Ekrem İmamoğlu almıştı

Bugünkü alışverişte tabloların yeni sahipleri henüz açıklanmadı.

Geçen yıl aynı müzayede evinde satılan Fatih Sultan Mehmet tablosunu sürpriz bir şekilde Ekrem İmamoğlu’nun satın aldığı ortaya çıkmış ve tablo İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin koleksiyonuna eklemişti.

Fatih tablosuna 935 bin sterlin yani o zamanın kuruyla yaklaşık 8 milyon Türk Lirası ödenmişti.

Tablo, bugünün kuruyla şimdi 10 milyon 500 bin TL’yi geçti. Yani Türk lirasının değeri düşünce aynı tablo şimdi 2 buçuk milyon lira daha pahalı bir durumda.

Aynı müzayedede dikkat çeken diğer bir tablo da Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan’ın tablosuydu. Ona da 7 ila 10 bin Sterlin arası bir fiyat biçilmiş olmasına rağmen tablo açık artırmayla 75 bin 600 Sterlin’e alıcı buldu. O da 17. yüzyıldan kalma bir eser olarak bu açık arttırmada, değerine 7 misli değer katmış oldu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Ohio'da 'Kurtarma Planı'nı Anlattı - 6 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:22 0:00
XS
SM
MD
LG