Erişilebilirlik

Kanser Olan Senatör McCain'e Geçmiş Olsun Mesajları Yağıyor


Kanser Olan Senatör McCain'e Geçmiş Olsun Mesajları Yağıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:13 0:00

John McCain, hayata tehlikeyle atılmış. Vietnam’da Amerikan donanma pilotu olarak görev yapan McCain’in uçağı, Hanoi Gölü üzerinde düşürülmüş. Beş yıl boyunca savaş esiri olan McCain dayak ve işkenceye maruz kalmış. Cumhuriyetçi Senatör, o yıllar hakkında fazla konuşmak istemiyor.

Ancak McCain, kurtulduktan sonra Vietnam’ı 20 kez ziyaret ettiğini ve orada öldürülen Amerikalı askerlerin naaşlarını ülkeye geri getirmek için sarf ettiği çabaları anlatmaktan kaçınmıyor:

“Öncelikle, ilişkilerimizi normalleştirmek için çok çalıştım. Savaşın yaralarını sarmak istedim. Evlerine dönemeyen bütün gazilerimizi geri getirmek için uğraştım. Bu arada, ailesini Vietnam’a götürüp, savaştığı yerleri gösteren çok sayıda gazi tanıdım. Şu anda, Vietnam halkıyla Amerikalılar arasındaki ilişkiler bugüne kadar hiç olmadığı kadar iyi.”

Cumhuriyetçi McCain, Senato Silahlı Hizmetler Komisyonu Başkanı. Ayrıca, iklim değişikliği, göçmenlik reformu ve seçim kampanyalarının finansmanıyla ilgili reform konularında Demokratlarla yaptığı çalışmalarla tanınıyor.

McCain, iki kez başkanlık seçimlerinde aday oldu. 2008’de, Cumhuriyetçi Parti’nin adayı olarak, meslektaşı Senatör Barack Obama’yla yarıştı. McCain, seçimlerden birkaç hafta önce, Obama’ya hakaret etmeye çalışan bir seçmenini durdurmuştu.

McCain’in beyin kanseri haberine ilk tepki verenlerden biri, tweeter üzerinden mesaj yayınlayan Obama oldu. Obama, “John McCain bir Amerikan kahramanı ve tanıdığım en cesur savaşçılardan biridir. Kanser, kiminle dans ettiğinin farkında değil. John kanserin de canına okur” dedi.

Aynı duyguyu Başkan Donald Trump ve McCain’in bir an önce Kongre’ye geri dönmesini bekleyen çalışma arkadaşları da dile getirdi.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG