Erişilebilirlik

Kanada G-8 ve G-20 Zirvelerine Ev Sahipliği Yapıyor


Kanada G-8 ve G-20 Zirvelerine Ev Sahipliği Yapıyor

Dünya liderleri Sekizler ve Yirmiler Grubu zirveleri için Kanada’da toplanıyor.

Sekizler Grubu zirvesi bugün ve yarın Toronto’nun kuzeyindeki Muskoka kentinde toplanacak. Yirmiler Zirvesi ise yarın ve Pazar Toronto’da yapılacak.

Sekizler zirvesinde İran, Kuzey Kore, Afganistan, Pakistan ve Orta Doğu barış süreci gibi uluslararası güvenlik konularına ağırlık verilmesi bekleniyor.

Yirmiler zirvesinde ise küresel ekonomi baş konu olacak.

Dünya liderleri 8’ler ve 20’ler grubu zirveleri için Kanada’da toplanırken en az 3 kişi tehdit oluşturdukları gerekçesiyle tutuklandı. Dün bir kişi liderlerin Toronto havaalanına ulaşmalarından kısa süre önce zirvenin yapılacağı yere yakın bir bölgede ele geçirildi.

Toronto’da yetkililer 53 yaşındaki bir kişiyi arabasının üstünde ağır metal bir kutu taşıdığı için tutukladı. Polis Sözcüsü Nena Snyder arabanın içindekilerin şüphe uyandırdığını söyledi.

Sözcü, "Arabada bir dizi silah bulduk. Normalde benzin taşımakta kullanılan bidonlardan da vardı. Ancak o bidonların içinde ne olduğu henüz tespit edilmedi." diyor.

Polis caddeyi trafiğe kapadı. Araba özel donanımlı ekipler tarafından arandı. Olay hala soruşturuluyor.

Önceki gün de bir başka zanlı, zirveye saldırı düzenlemek için patlayıcı bulundurduğu gerekçesiyle yakalandı. Byrone Sonne Toronto’nun zengin bir mahallesinde evine yapılan baskında ele geçirildi. Sonne tehlikeli silah bulundurmak, adalet sistemini sorgulamak ve hainlikle suçlandı. Yetkililer Sonne’un kız arkadaşının da gözaltına alındığını açıkladı.

Snyder, "Devam eden soruşturma kapsamında Kirstin Peterson da tutuklandı ve patlayıcı cihaz ve silah bulundurmakla suçlandı."

Yetkililer bu soruşturma ve tutuklamaların zirve için bir araya gelen liderleri korumayı amaçladığını söylüyor.

Toronto’da bazı okul ve işyerleri yapılacak protestolar nedeniyle tatil edildi. Kentin yarısı trafiğe kapatıldı.

Kanada bu iki zirvede güvenliği sağlamak için 1 milyar dolar harcadı. Bu paranın bir bölümü zirvede görev yapmak için ülkenin çeşitli yerlerinden getirilen polislere ödenecek. Kanada polisi zirve boyunca kurşun geçirmez yelek, gaz maskesi ve koruyucu başlık kullanacak.

XS
SM
MD
LG