Erişilebilirlik

Kamu Diplomasisinde Yeni Araç: Video Oyunu


Kamu Diplomasisinde Yeni Araç: Video Oyunu
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:40 0:00
Linki indirmek için
Amerika Dışişleri Bakanlığı, aşırı uçlarla mücadele amacıyla yeni bir kamu diplomasisi yöntemine başvuracağını açıkladı.

Amerika Dışişleri Bakanlığı Müşteşarlarından Tara Sonenshine, kamu diplomasisinde kullanacakları yeni yöntemi açıkladı: “En yeni aracımız, “Trace Effects” adlı video oyunu.”

Yanlış duymadınız. Yeni araç, bir video oyunu.

“Trace Effects” Amerika’dan çok uzaklarda yaşayan çocuklara ve gençlere yönelik, internet üzerinden oynanan bir oyun. Bu oyunun başrolündeki karakter, izleyicileri California’dan New York’a, görsel bir yolculuğa çıkarıyor. Peki, Dışişleri Bakanlığı bu girişimden ne bekliyor?

Sonenshine, “Amacımız, giderek daha çok sayıda gencin internet kullandığı yerlere giderek onlara ulaşmak,” diyor.

Sonenshine sonuçtan umutlu. Biz de oyunu Georgetown Üniversitesi Dijital Medya Merkezi Başkanı Sandra Calvert’e gösterdik. Calvert, video oyunlarının çocuklar üzerindeki etkisini inceliyor: “Bence bu harika bir fikir. Çocukları ve gençleri bu tür oyunlarla meşgul etmek, onlarla yakınlaşmanın en iyi yolu.”

Sandra Calvert, oyunda hem kız hem erkek karakterler bulunmasının videoyu cazip bir İngilizce öğrenme aracı haline getireceğinden umutlu.

Ancak uzman, gençlerin hareketli video oyunlara alışık olduğunu, bu videodaki alıştırmaların oyunu yavaşlatabileceğini söylüyor: “Alıştırmaların, gençlerin esas mesajı almalarını zorlaştırma ihtimali olabilir.”

Sandra Calvert, yine de Dışişleri Bakanlığının bu yeni video oyununun, Amerikan kültürünü dünyayla paylaşmak için yeni bir kamu diplomasisi aracı olabileceğini belirtiyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 2 Temmuz-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:03 0:00
XS
SM
MD
LG