Erişilebilirlik

Kalp Krizi Riskini Belirleyen Kan Testi


Kalp Krizi Riskini Belirleyen Kan Testi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:33 0:00

Birçok yetişkinin rutin sağlık kontrolleri arasında kolesterol testi de vardır. Ancak kalp krizi ve inme riskini belirlemek için artık daha iyi bir test var. Yeni test, kandaki seramid seviyesini ölçüyor.

Seramidler, kolesterole benzeyen yağlar. Kolesterolün aksine biyolojik olarak son derece aktiftirler.

Uzman Jeff Meeusen, seramidlerin kötü kolesterol olarak bilinen LDL’nin damar çeperine geçmesini sağladığını söylüyor. Seramidler damar çeperine geçince plak oluşturmaya başlıyor. Bu da damarları sertleştirip daraltıyor ve kalp krizi ya da inme riskini arttırıyor.

LDL seviyeniz çok düşük olsa bile seramid testi, ilerleyen yıllarda kalp krizi ya da inme riskinizin yüksek olup-olmadığını belirliyor.

Hastalar, kalp krizi riskini yüzde 40 oranında azaltmaya yarayan statin grubu ilaçları kullanarak sağlıklarını koruyabilir. Kilo vermek ve egzersiz yapmak gibi yaşam tarzı değişiklikleri de kalp krizi ve inme riskini azaltıyor.

Meeusen, hastaların yaşam tarzı değişikliklerinin sonuçlarını sadece altı hafta içinde hissettiklerini, bunun da sağlıklarına dikkat etmeleri için teşvik edici olduğunu söylüyor.

XS
SM
MD
LG