Erişilebilirlik

Kalın’dan 'ABD Türkiye Ekonomisini Hedef Alıyor' Suçlaması


Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’un ‘Türkiye hayat yapıyor” açıklamasına tepki gösterdi ve bu sözlerin ABD’nin Türkiye ekonomisini hedef aldığını gösterdiğini savundu. Kalın’ın Reuters haber ajansına yaptığı açıklamayla aynı gün Türk Lirası ABD Doları karşısında yine değer kaybetti.

Ev hapsinde tutulan rahip Andrew Brunson üzerinden yaşanan krizle, Türk Lirası’ndaki değer kaybından ve ekonomik sorunlardan Trump yönetimini sorumlu tutan Türkiye, Amerika’yı ekonomik savaş başlatmakla suçladı. Açıklamanın ardından Türk Lirası’nda değer kaybı yaşandı.

Türkiye’nin Amerika’ya yönelik suçlamasının ardından Dolar 6,1350’yi gördü, sonrasında Türk Lirası’nda görülen bir miktar toparlanmayla kur 6,08’e geriledi.

Dolar da Amerikan Merkez Bankası’nın tutanaklarında Eylül ayında faiz arttırımı sinyalinin verilmesiyle birlikte güçlendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın para politikası üzerindeki etkisine dair kaygılar Türk-Amerikan ilişkilerinde yaşanan krizle de birleşince Türk Lirası’nın yıl içinde yaşadığı toplam değer kaybı yüzde 37’yi buldu.

Kalın: “Amerika Türkiye ekonomisini hedef alıyor”

Başkan Trump’ın ulusal güvenlik danışmanı John Bolton, Reuters haber ajansına verdiği röportajda Türkiye’nin Brunson’ı serbest bırakmayarak büyük bir hata yaptığını savunmuş, Katar’ın Türkiye’ye 15 milyar dolarlık yabancı yatırım vaadi için de “Türkiye ekonomisi üzerinde etkisi olamayacak kadar yetersiz” ifadesini kullanmıştı.

Reuters haber ajansına konuşan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da John Bolton’a yüklendi, Bolton’ın sözlerinin Amerika’nın Türkiye ekonomisini hedef aldığını gösterdiğini savundu. Kalın, “Sözleri Trump yönetiminin bir NATO müttefikini ekonomik savaş kapsamında hedef aldığının kanıtı” dedi.

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü, “Trump yönetimi ticaret, gümrük vergileri ve yaptırımları küresel bir ticaret savaşı başlatmak için kullanmaya niyetli olduğunu net şekilde gösterdi” ifadelerini kullandı.

İbrahim Kalın, Türkiye’nin her platformda ulusal çıkarlarını koruyacağını, sınırlayıcı ya da cezalandırıcı bu tür adımlara karşı dünyadaki diğer ülkelerle de birlikte çalışacağını söyledi. Katar’ın desteğinin piyasalar üzerinde de olumlu etkisi olduğunu savundu.

İbrahim Kalın, “Türk Lirası’na yönelik saldırıyı önlemek için attığımız adımlar olumlu sonuç verdi. Maliye Bakanlığı ve diğer kurumlarımız ekonomimizi korumaya ve gerekli önlemleri almaya devam edecek” dedi.

“Amerika Brunson için keyfi taleplerde bulunuyor”

İbrahim Kalın, rahip Brunson konusunda Amerika’nın Türkiye’deki hukuki sürece saygı göstermediğini ve Washington’ın rahibin serbest bırakılmasına yönelik keyfi birtakım talep ve yorumlarda bulunduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Amerika’ya Türkiye’nin yargı bağımsızlığına saygı göstermesi çağrısında bulundu.

“Türkiye’de hukukun üstünlüğü var. Rahip Brunson davası hukuki bir meseledir. Bu kişiyle ilgili devam eden bir yargı süreci var” dedi. Türkiye’nin Amerika’nın bu hukuki süreci hiçe sayarak taleplerde bulunmasını kabul edemeyeceğini belirtti.

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Kalın, İran’a yönelik ambargonun delindiği gerekçesiyle Halkbank ile ilgili başlatılan soruşturmaya da değindi.

Kalın, “Bir kamu bankasını zayıflatmak amacıyla asılsız iddiaların gündeme getirilmesi kabul edilemez” dedi. İbrahim Kalın, bu adımların amacının gerçekleri ortaya çıkarmaktan çok saygın kurum ve kişileri itibarsızlaştırmayı, onları haksız yere cezalandırmayı amaçladığını savundu.

“IMF’ci anlayışın kırıntısı kapımızdan geçmemeli”

Alman hükümetinden bir yetkili IMF’nin Türkiye’ye krizi atlatması için yardımcı olabileceğini söylemişti. Ancak Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Ankara’nın IMF’ye gitmek gibi bir planı olmadığını belirtmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomi başdanışman Cemil Ertem de bu mesajı yineledi.

Cemil Ertem, Türkiye’nin Avrupa Birliği ve diğer ülkelerle ekonomik ve ticari ilişkilerini derinleştirmesi gerektiği mesajını verdi.

Milliyet gazetesi için bir yazı kaleme alan Cemil Ertem “IMF’yi bırakın, IMF’ci anlayışın en ufak bir kırıntısının kapımızdan geçmemesi lazım. Asıl o zaman gerçek bir çöküş ve kriz yaşanır” diye yazdı.

“Türkiye yapısal çözüm üretebilmiş değil”

Erdoğan faiz oranlarının tüm kötülüklerin anası olduğunu savunuyor ve faizlerin yükseltilmesine karşı çıkıyor.

Ekonomistlere göreyse Türkiye yatırımcıları ekonomiyi güçlendirmek amacıyla gereken adımları atacağı konusunda henüz ikna edebilmiş değil.

Merkezi Kanada’da bulunan yatırım bankası TD Securities’in gelişmekte olan piyasalar stratejisinden sorumlu Christian Maggio Türkiye’nin sorunlarının henüz çözülmediği görüşünde.

Maggio, “Yetkililer bugüne kadar tek bir yapısal çözüm ya da reform gündeme getirip bunu ayrıntılandırmış değil” diyor.

Maggio, Kurban Bayramı sebebiyle bütün hafta kapalı olan piyasada işlem hacminin düşük olması yüzünden Türk Lirası’ndaki volatilitenin daha da arttığını belirtiyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump Şirketinin Yöneticisi Vergi Suçunu İtiraf Etti
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:43 0:00
XS
SM
MD
LG