Erişilebilirlik

Kalın-Sullivan Görüşmesi Sonrasında ABD'den Açıklama


ABD'de yeni Başkan Joe Biden'ın göreve gelmesinden bu yana Türkiye ve ABD arasındaki ilk üst düzey temas Salı günü bir telefon görüşmesiyle gerçekleşti.

Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan
Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın ve Başkan Biden'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, yaptıkları telefon görüşmesinde; Suriye, Libya, Doğu Akdeniz, Kıbrıs ve Dağlık Karabağ meselelerini ele aldı.

Reuters haber ajansının Anadolu Ajansı'na dayandırdığı haberine göre Kalın, Sullivan'a, Türkiye'nin Rus S-400 savunma sistemini satın alması ve ABD'nin Suriye'nin kuzeyinde Kürt milis gruplara destek vermesi gibi iki ülke arasında anlaşmazlığa yol açan mevcut meselelere çözüm bulmak için ortak çaba harcanması gerektiğini söyledi.

Beyaz Saray açıklaması

Görüşmeyle ilgili olarak Beyaz Saray'dan da açıklama yapıldı. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Emily Horne yaptığı yazılı açıklamada, görüşmede Sullivan'ın, Biden yönetiminin ABD ve Türkiye arasında yapıcı bağlar inşa edilmesi, işbirliği alanlarının genişletilmesi ve anlaşmazlıkların etkili şekilde idare edilmesi arzusunu vurguladığını aktardı.

Açıklamaya göre Sullivan görüşmede Biden yönetiminin NATO üzerinden transatlantik güvenliği güçlendirme niyetini ifade ederken, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi satın almasının ittifakın uyumu ve etkinliğine zarar verdiği yönündeki endişesini dile getirdi.

Sullivan, Türkiye ve Yunanistan arasında keşif görüşmelerinin yeniden başlamasından memnuniyet duyduklarını belirtti ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in Kıbrıs görüşmelerini yeniden başlatma planına da destek mesajı verdi.

Görüşmede Sullivan, Biden yönetiminin demokratik kurumlar ve hukukun üstünlüğünü desteklemeye yönelik kararlılığının da altını çizdi.

Görüşmede Sullivan ve Kalın, Corona virüsü salgını ve iklim değişikliği gibi küresel zorluklarla mücadelede işbirliği sergileme ve iki taraflı ilgilendiren bölgesel konularda yakın görüş alışverişi içinde olma yönünde ortak görüş dile getirdi.

Washington, 2020 yılı Aralık ayında, Türkiye’nin Rus yapımı S-400 füze savunma sistemi satın alması nedeniyle, uzun zamandır beklenen yaptırımları devreye sokmuş, Türkiye bu adımı "ciddi bir hata" olarak değerlendirmişti. ABD, NATO üyesi Türkiye'yi ayrıca F-35 savaş uçağı programından da çıkarmıştı.

Washington, S-400 savunma sisteminin, F-35 savaş uçaklarına ve NATO'nun savunma sistemlerine yönelik bir tehdit unsuru olduğunu iddia ediyor. S-400'lerin NATO'ya entegre edilmeyeceğini kaydederek bu iddiayı reddeden Türkiye ise çelişkili iddiaları değerlendirmek üzere ortak bir çalışma grubu oluşturulması teklifinde bulunuyor.

Ankara, diğer NATO müttefiklerinden füze savunma sistemleri temin edemediği için Rus S-400 savunma sistemini satın almasının bir seçenek değil zorunluluk olduğunu kaydediyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Ohio'da 'Kurtarma Planı'nı Anlattı - 7 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:22 0:00
XS
SM
MD
LG