Erişilebilirlik

Kahvenin Yararlarına Bir Yenisi Daha Eklendi


Kahvenin Yararlarına Bir Yenisi Daha Eklendi

Kahvenin Yararlarına Bir Yenisi Daha Eklendi
Kahvenin Yararlarına Bir Yenisi Daha Eklendi

Amerika’da yapılan yeni bir araştırma kahve tüketimi ile kansere yakalanma riski arasındaki bağı ortaya koydu. Araştırma sonuçları daha çok kadınları ilgilendiriyor. Uzmanlar günde en az 4 bardak kahve tüketen kadınların rahim kanserine yakalanma riskinin yüzde 25 azaldığını söylüyor.

Araştırmayı yapan uzmanlar yararlarından bahsedilen kahvenin “sade” kahve olduğunun yani şekersiz ve kremasız kahvenin yararlarınının altını çiziyor. Kahvenin şekerli ve kremalı içilmesi haline söz konusu yararların yerini bazı “zararlı etkilere” bırakabileceği uyarısını ihmal etmiyor uzmanlar. Örneğin, insülin direnci ve kilo almak gibi.

Harvard Kamu Sağlığı Fakültesi’nden Youjin Je’nin, “Bir günde tüketilen kahve miktarının sağlık üzerindeki potansiyel olumlu etkilerini gösteren bir araştırma yaptık” diye özetlediği bulgulara göre çay tüketiminin aynı etkiyi yarattığı söylenemiyor. Araştırmada, günde en az 4 bardak kahve içen kadınların, bir ya da iki bardak kahve içenlere oranla rahim kanserine daha az yakalandığı belirtiliyor. Uzmanlar, sadece bir bardak kahve içen kadınlarla 4 bardak içenler arasında, rahim kanseri riskinde yüzde 30’a varan oranda farklar tespit edildiğini söylüyor. Bunun nedeni kahve ve kafeinin kadınlarda hormonal denge üzerindeki etkileri.

Daha önceki yıllarda yapılan araştırmalar, kahve tüketiminin karaciğer kanseri ve prostat kanseri riskini azalttığını ortaya koymuştu. Kafeinsiz kahvenin risk azaltıcı etkisi olmadığını söyleyen Harvard Üniversitesi uzmanları, bu araştırmanın sonuçlarının “Her gün daha fazla kahve içmeliyim” şeklinde yorumlanmaması gerektiği konusunda da uyarıda bulunuyor. Bunun nedeni, kimi insanlarda kahvenin uykusuzluk, kalpte yanma, kalp çarpıntısı gibi rahatsız edici yan etkiler yapması.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 19 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:35 0:00
XS
SM
MD
LG