Erişilebilirlik

Kahve Cilt Kanserini Önleyebilir mi?


Kahve Cilt Kanserini Önleyebilir mi?

Yeni bir araştırma kahvenin cilt kanseri riskini azaltabileceğini ortaya koydu.

Araştırmaya göre kahve, hasar görmüş cilt hücrelerini öldürerek, tümöre dönüşmesini engelliyor. Araştırmayı yapan uzmanlar, kahvenin doğrudan cilde sürüldüğünde bile bu etkiyi yapabileceğini söylüyor.

Fareler üzerinde yapılan deneyler kahvenin bu olası yararını ortaya koysa da, hangi özelliğinin etkili olduğu konusuna açıklık getirmiyor.

Uzmanlar, kahvenin melanom olmayan cilt kanserini önleme özelliğini yakında insanlar üzerindeki deneylerde de inceleyecek.

Melanom olmayan cilt kanserleri, erken teşhis edildiğinde, genellikle tedavi edilebiliyor.

  • 16x9 Image

    Melek Çağlar

    Melek, meslek yaşamına yazılı basında başladı. Haftalık Barometre gazetesinde muhabir ve Management-Marketing sayfa editörü olarak çalıştıktan sonra 1990’lı yılların başında aynı gazetenin Yazı İşleri Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Meslek yaşamına kısa bir ara verip İngiliz Kraliyet bursuyla City University London’da gazetecilik eğitimi aldı. 1994 yılında Amerika’ya yerleşmeden önce Hürriyet gazetesinde çalıştı. Meslek yaşamına halen Internet, radyo ve televizyon yayıncılığı yapan Amerika’nın Sesi’nde devam ediyor. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Melek, yüksek lisans derecesini 2002 yılında tamamladığı George Washington Üniversitesi MBA programından aldı.

XS
SM
MD
LG