Erişilebilirlik

Kahire'de Mursi Yanlıları ile Karşıtları Çatıştı


Kahire'de El-Edaviye camii önünde kamp kuran Mursi yanlıları bir konuşmayı dinlerken
Kahire’de polis devrik Cumhurbaşkanı Muhammed yanlısı ve karşıtı gruplar arasındaki çatışmayı önlemek için göz yaşartıcı gaz kullandı.

Yetkililer ve görgütanıklarına göre çatışma yüzlerce Mursi yanlısının Salı günü bazı bakanlıklara yürümesi üzerine başladı.
Geçici hükümeti destekleyen yerel halk ve dükkan sahipleri İçişleri Bakanlığına yürüyen Mursi yanlılarını taşa tuttu. Göstericiler de taşla karşılık verince polis araya girdi ve düzeni sağlamak için göz yaşartıcı bomba attı.

Mursi’nin yandaşları hükümetin protesto kamplarını dağıtmak için yakında harekete geçecekleri uyarısına rağmen gösterilerine devam ediyor.
3 Temmuz’da Mursi’nin ordu tarafından devrilmesine karşı çıkan gruplar haftalardır Kahire’nin iki ayrı bölgesinde kamp kurmuş bulunuyor.
Batılı ve Arap arabulucularla bazı Mısır hükümet üyeleri kan dökülmesini önlemek için orduyu protestoculara karşı kuvvet kullanmaktan kaçınmaya iknaya çalışıyor.

Yetkililer Pazartesi sabahı kamplara karşı harekete geçilebileceğini bildirmişti. Ancak bölgede iki gündür güvenlik güçlerinin herhangi bir faaliyeti görülmedi.
Mısır’ın geçici liderleri Ramazan Bayramından sonra kampları dağıtacakları konusunda birkaç kez uyarıda bulunmuştu.

Protestocular Mursi görevine yeniden iade edilinceye kadar çekilmeyeceklerini söylüyor.
Kampların çevresinde zırhlı araçların girmesini önlemek için barikat kuran Mursi yanlılarının polisin gözyaşartıcı bombalarına karşı yüzlerce gaz maskesi satın aldıkları bildiriliyor.
XS
SM
MD
LG