Erişilebilirlik

Kaftancıoğlu’na Suçu ve Suçluyu Övme Suçlamasıyla Soruşturma


İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un avukatının, Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında “suçu ve suçluyu övme, suça teşvik” iddiasıyla yaptığı suç duyurusu üzerine yeni bir soruşturma başlattı.

Günlerdir sosyal medyada hedef gösterildiğini söyleyen CHP İl Başkanı, böyle bir soruşturmanın başlatılmasının saçma olduğunu ama yine de şaşırmadığını söylerken henüz tebligatın kendisine ulaşmadığını belirtti.

Kaftancıoğlu: ‘‘Trollerin sosyal medya linci de bu soruşturma da beni korkutamaz’’

VOA Türkçe’nin sorularını yanıtlayan Canan Kaftancıoğlu, ‘‘Mesele Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı’nın evinin yanındaki vakıf arazisini bir şekilde kiralaması, çivi çakmanın yasak olduğu bir yere inşaat yapması, duyulunca da bu inşaatı kaldırmasından ibarettir. Hakkımda suçu ve suçluyu övmekten soruşturma açılmışsa suç ve suçlu nedir, hukuk karar vermiş midir? Böyle bir karar yokken böyle bir soruşturma nasıl açılıyor? Günlerdir sosyal medya üzerinden trollerle beni linç etmeye çalışıyorlar. Bunlar da soruşturma da beni korkutmaz. Zaten hakkımda çok sayıda soruşturma var. Ama bu kadar saçma bir konudan soruşturma açılmasını beklemiyordum’’ dedi.

İnşaatın devam ettiği yönünde şikayetler gelince Üsküdar İlçe Başkanı’nın olay yerine gittiğini dile getiren CHP İstanbul İl Başkanı, haberlerde iddia edildiği gibi ilçe başkanının polislerle diyaloğa girmediğini, Altun ailesinin evini de fotoğraflamadığını söyledi.

Canan Kaftancıoğlu’na yönelik soruşturma başlatılmasına kadar giden süreç, Cumhuriyet gazetesinin 14 Nisan’da yaptığı, ‘‘Boğaz’da kaçak var’’ haberiyle başladı.

Cumhuriyet gazetesinin haberine erişim yasağı

Gazete, Fahrettin Altun’un Kuzguncuk’taki evinin yanındaki alanın İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından yıkıldığını yazıyordu.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı’nın avukatı ise 8 Nisan’da söz konusu arazi için yapılan ihaleyi temsilcisi aracılığıyla en yüksek teklifi veren müvekkili ile Vakıflar 2. Bölge Müdürlüğü arasında sözleşme imzalandığını, arsa üzerinde bahçe düzenlemesi dışında herhangi bir düzenleme olmadığını, habere konu olan çardağın sökülerek kaldırıldığını, hukuka aykırı bir işlem olmadığı için belediyenin herhangi bir zabıt tutmadığını söyledi.

Bu arada İstanbul Anadolu 8. Sulh Ceza Hakimliği, Altun’un avukatının başvurusu üzerinde 17 Nisan’da habere erişim yasağı getirdi

Fatmanur Altun: ‘‘Her anne gibi çocuklarımın ve ailemin güvende olduğunu hissederek yaşamak istiyorum’’

Bu olaydan dört gün sonra Kuzguncuk’taki evin önüne CHP Üsküdar İlçe Başkanı Suat Özçağdaş gitti. Altun’un evini koruyan polislerin imzaladığı tutanağa göre Özçağdaş, sonraki günlerde tekrar geleceğini söyleyerek bekleme ihtarına rağmen bölgeden uzaklaştı.

Ancak CHP’liler, polislerle ilçe başkanı arasında herhangi bir diyalog yaşanmadığını söylüyor.

Olaydan sonra sosyal medya hesabından açıklama yapan Fahrettin Altun’un eşi Fatmanur Altun ise ‘‘Ben bir anneyim. Her anne gibi çocuklarımın ve ailemin güvende olduğunu hissederek yaşamak istiyorum. Evimin ve ailemin mahremine girerek, çocuklarımın en temel güven duygusunu paramparça ederek ne elde edeceksiniz?! Elde ettiklerinizin hayrını görecek misiniz?! Tarifsiz üzgünüm’’ dedi.

Özçağdaş: ‘‘Altun’un evinin yanındaki arazide imar faaliyeti var mı diye bakmaya gittim, fotoğraf çekmedim’’

CHP Üsküdar İlçe Başkanı Suat Özçağdaş ise imar çalışması olup olmadığını görmek için olay yerine gittiğini, olay yerini fotoğraflamadığını, yeni bir imar faaliyeti olmadığını gördüğünü söyledi. Özçağdaş, bunu da il başkanına raporladığını, olay yerinden ayrılırken polis memurlarına ‘iyi nöbetler’ dediğini ama aralarında bir diyalog geçmediğini ifade etti.

İlçe başkanının açıklamalarını kendi sosyal medya hesabından ‘‘yalan hızlı koşar gerçek er ya da geç onu geçer #HakikatinGücü Suçlularla ve suç uyduranlarla hukuk önünde hesaplaşacağız’’ diyerek paylaşan Canan Kaftancıoğlu hakkında bugün ‘suçu ve suçluyu övmek’ suçlamasıyla soruşturma başlatıldı.

XS
SM
MD
LG