Erişilebilirlik

Kadınlarda Kalp Hastalıkları Önlenebilir mi?


Kadınlarda Kalp Hastalıkları Önlenebilir mi?

Kalp hastalığı tüm dünyada bir numaralı ölüm nedeni olsa da aslında önlenebilir bir hastalık. Kalp hastalığının yol açtığı ölümleri önleyebilmek için öncelikle kişilerin hayat tarzlarında değişiklik yapmaları, kamu politikalarının değişmesi ve kamunun bilinçlendirilmesi için programlar oluşturulması gerekiyor. Kadınların erkeklere oranla kalp hastalığı riski daha büyük. Bunun nedeni kadınlarda kalp hastalığını teşhis etmenin daha zor olması.

Erkekler kalp krizi geçirdiğinde nedeni çoğunlukla tıkalı damar oluyor. Damarların içinden ince bir tüp geçirilerek röntgen çeken anjiogram, plak birikmesiyle oluşan tıkanıklıkları görüntülüyor.

Ancak anjiogram kadınların damarlarındaki sorunları her zaman bulamıyor. Bu da kadınlarda kalp krizi geçirme riskini arttırıyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre her yıl 18 milyon kadın kalp hastalığından ölüyor. Kalp hastalığı sadece yaşlıları etkilemiyor. Carrie Vincent doğum yaptıktan sonra kalp krizi geçirmiş: "31 yaşındaydım. Normalde 31 yaşındakiler kalp krizi geçirmez."

Vincent şimdi kadınları bilinçlendirmeye çalışıyor. Irene Pollin kalp hastalığıyla ilgili riskleri öğrenince harekete geçmiş: "Kalp hastalığı kadınların bir numaralı katili."

Kadınları kalp hastalığı konusunda bilinçlendirmeyi amaçlayan Sister to Sister’ı kuran Pollin, kadınların tansiyon, kolesterol seviyesi ve diğer risk faktörlerini iyi bilmeleri gerektiğini söylüyor: "Amaç kalp hastalığını önlemek, herkresin risk faktörlerini anlamasını ve taramadan geçmesini sağlamak."

Pollin, Boston’daki Brigham Kadın Hastanesi’nden kardiyolog Doktor Joanne Foody’yle işbirliği yapıyor:

Doktor Foody, "Kalp hastalığı vakalarının yüzde 95’i risk faktörlerinin azaltılmasıyla önlenebilir," diyor"

Bunun da sigarayı bırakmak, şeker hastalığını önlemek ya da kontrol altına almak, kilo almamak, dengeli beslenmek, stresten uzak durmak, günde 30 dakika egzersiz yapmakla gerçekleşmesi mümkün.

Kalp hastalığı gelişmekte olan ülkelerdeki kadınları daha çok etkiliyor. Doktor Daryuş Muzafferyan bunu obezitenin yaygınlaşmasına bağlıyor: "İnsanlar çok yemekten değil, kötü besinler yüzünden kronik hastalıklara yakalanıyor."

Doktor balık, tam tahıl, sebze, nebati yağ, kabuklu yemiş gibi besinlerin daha çok, tuz ve transyağların daha az tüketilmesini öneriyor.

Doktor Irene Pollin ve Carrie Vincent, kalp sağlığı, tarama ve eğitim programlarını hızlandıracak kamu politikaları oluşturulmasını istiyor.

XS
SM
MD
LG