Erişilebilirlik

Kadın Sağlığına Öncelik Çağrısı


Kadın Sağlığına Öncelik Çağrısı

Washington’da düzenlenen uluslararası bir konferansta hamilelik sırasında yaşanan ölümlere ve kadın doğum sağlığına dikkat çekildi. 2010 Kadın Doğum Konferansı kadın haklarını savunan bir grup tarafından sponsor edildi. Konferansa 3 bin kişi katıldı. Katılımcılar hükümetleri ve özel sektörü kadın sağlığına öncelik vermeye çağırdı.Kadın Doğum adlı gruba göre her 90 saniyede bir kadın hamilelikle ilgili komplikasyonlar yüzünden ölüyor. Ayrıca her yıl 4 milyon yeni doğmuş bebek hayatını kaybediyor. Ölüm oranının bu kadar yüksek olması her yıl 15 milyar dolara maloluyor.

Konferansta yetkililer ortak bir mesaj verdi. Katılımcılar kadına yapılacak yatırımın çocukların, ailelerin ve toplumların hayatını daha da iyileştireceğini vurguladı. Kadın sağlığının dünyanın önceliği olması gerektiği kaydedildi. İrlanda eski cumhurbaşkanı Mary Robinson şöyle konuşuyor:

"Konuya insan hakları açısından yaklaşmamız lazım. Kadın hakları aynı zamanda insan haklarıdır."

İrlanda eski cumhurbaşkanı Mary Robinson aynı zamanda BM İnsan Hakları Temsilcisi. Robinson kadın sağlığının ihmal edilmesinin dünya nüfusunun yarısının ihmal edilmesi demek olduğunu söyledi.

Robinson, doğum sırasında ölen kadınların sayısını azaltmayı amaçlayan BM Milenyum Kalkınma Hedefleri’ne ulaşmak için daha fazla kaynak gerektiğini bildirdi. Bunun için aile planlaması ve halkı daha çok bilinçlendirmek gerekiyor diyor.

"12 milyar dolar, askeri operasyonlar ve batık bankaları kurtarmak için parcanan trilyonlarca dolara göre çok az bir miktar."

Amerikalı sinema sanatçısı Ashley Judd aynı zamanda uluslararası sağlık örgütü Uluslararası Nüfus Hizmetleri’nin yönetim kurulu üyesi. Örgüt sıtma ve HIV AIDS’yle mücadele ediyor. Aynı zamanda çocuk ve kadın sağlığıyla ilgili çalışmalar yapıyor.

Judd kadın sağlığına ayrılan bütçenin kendisini hayal kırıklığına uğrattığını söyledi:

"Olaya basit yaklaşmak gerekiyor. Önümüzdeki zorluklar arasında kendimizi kaybetmeden tek bir kişinin hayatının bile ne kadar değerli olduğunu hatırlamak yeterli. Yoksa işin içinden çıkmak zor."

Kadın Doğum önemli şahıslardan bağış toplamayı başardı.

Melinda Gates kadınlara yatırım yapılması çağrısına uydu. Bill ve Melinda Gates Vakfı kadın ve çocuk sağlığı projelerinde kullanılmak üzere 1 buçuk milyar dolar bağış yaptı.

Gates Vakfı’nın bağışladığı miktarın 94 milyon doları Hindistan’da geri kalanıysa Etiyopya’daki projelerde kullanılacak.

XS
SM
MD
LG