Erişilebilirlik

"Kadın Hakları İçin Yasa Yeterli Değil"


İstanbul'da aile içi şiddeti protesto gösterisine hazırlanan bir kadın hakları eylemcisi

Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kadın hakları ve özellikle kadınlara yönelik şiddet güncel bir sorun. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında kadınların toplumdaki yeri ve konumu yoğun bir şekilde tekrardan tartışıldı. Türkiye’de ise Kadınlar Günü’ne TBMM'de grubu bulunan tüm partilerin ortak katılımı ve desteği ile ‘Kadına Yönelik Şiddeti Önleme Yasası’nın kabul edilmesi damgasını vurdu. Yasanın dayakçı anlayışın önlenmesi ve kadının korunması konusunda getirdiği yeniliklerle büyük önem taşıdığını savunan, feminist yaklaşımları ve kitapları ile tanınan Prof. Necla Arat, yasal düzenlemelere paralel toplumsal anlayışın da değişmesi gerektiğini savunuyor.

Prof. Necla Arat
Prof. Necla Arat


Kadın hakları konusunda bir konuşma yapmak üzere Berlin’e gelen Necla Arat, kadınların tam anlamıyla eşit haklara kavuşması ve baskılardan kurtulmasının çok uzun bir süreç sonrasında gerçekleşebileceğini ve bu yolda kadınların erkeklerle birlikte hareket etmesinin şart olduğunu belirtiyor.

Kadınlara yönelik şiddetin aşılması için özgürlükçü ve demokratik bir ortam gerektiğini söyleyen Arat, şiddet olayının sadece Türkiye’ye özgü olmadığı görüşünde.

Profesör Arat’a göre, kadına eşit yaklaşmayanları muhafazakâr veya dinci olarak tanımlamak sorunu anlamak açısından yetersiz kalıyor. Arat, Türkiye’de kendini sol veya liberal olarak algılayan erkeklerin de benzer bir düşünce yapısına sahip olduğu fikrinde.


XS
SM
MD
LG