Erişilebilirlik

Kadınlar Arasında 'Kıyafet Takası' Yayılıyor


Kadınlar Arasında 'Kıyafet Takası' Yayılıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:15 0:00
Linki indirmek için

Kıyafet değiş-tokuşu yapan kadınlar bir yandan son modayı takip ederken diğer yandan tasarruf ettiklerini ve hayır kurumlarına katkıda bulunduklarını söylüyor

Amerikalı kadınlar arasında istemedikleri kıyafetleri başkalarıyla takas etmek giderek yaygınlaşmaya başladı. Kıyafet takası, sosyal medyanın da yardımıyla giderek daha kolaylaşıyor. Kıyafet değiş-tokuşu yapan kadınlar bir yandan son modayı takip ederken diğer yandan tasarruf ettiklerini ve hayır kurumlarına katkıda bulunduklarını söylüyor.

Virginia’daki bir lise kantininde düzenlenen kıyafet değişim etkinliğinde katılımcı rekoru kırıldı.

Elden çıkarmak istedikleri kıyafetlerini sergileyen 300 kadar kadın, takas karşılığı yeni kıyafetler edindi.

Katılımcılardan Ashley Moore: “Beş bluz karşılığında iki çift bot aldım. Botlar yepyeni, hiç kullanılmamışlar.”

Daphne Steinberg, etkinliğe, birkaç parça kıyafet bulmak ümidiyle gitmiş: “Bu kıyafet iş için birebir. Çok uygun kıyafetler var. Kıyafet takası sayesinde hem burada iyi vakit geçiriyorum, hem de ucuza iş kıyafetleri ediniyorum.”

Kıyafet takası yapanlara özel indirimler sunan satıcılardan Sandy Van Dusen, eski kıyafetlerin çöp yerine başkaları tarafından kullanılması fikrini sevdiğini söylüyor: “Bir zamanlar severek giydiğiniz ama zaman içinde bıktığınız kıyafetlerinizi başkalarıyla takas etmek çevreyi de koruyor. Başkalarının kıyafetlerine bir şans vermek varken yenilerini satın almanın hiç anlamı yok.”

Kim Pratt, okulun münazara ekibine bağış toplamak amacıyla bir çekiliş düzenliyor.

Pratt’in Tutumlu Moda Tutkunu grubu, bu gibi hayır işlerine de katılıyor.

Grup, ellerinde kalan kıyafetleri aile içi şiddet mağdurlarının kaldığı sığınaklara bağışlıyor.

Kim Pratt’in ilham kaynağı, kıyafet değişimini ilk kez 1996’da San Francisco’da başlatan ve bir şirket kuran Suzanne Agasi.

Kim Pratt, “Agasi’nin yaptıklarını İnternet’ten öğrendim. Dört yıl önce ben de kıyafet takası işine girdim. Her etkinlik bir öncekine göre daha büyük oluyor” diyor.

Sosyal medya sayesinde Pratt’in 30 üyeli kıyafet takası grubu bin 300 üyeye ulaşmış.

Çoğu üye takas kurallarına uysa da bazı popüler parçalar için rekabet kızışıyor.

Kim Pratt: “Kimileri, etkinliğe yeni gelenler kapıdan girer girmez adeta üzerine saldırıyor ve kıyafetlerin sergilenmesine fırsat vermeden ellerinden kapmaya çalışıyor. Ortalık meydan savaşına dönüyor. Bunu önlemeye çalışıyoruz.”

Takasçılar bu etkinliklerde sadece modayı ucuza takip etmekle kalmıyor, aynı zamanda arkadaşlarıyla iyi vakit geçiriyor.
XS
SM
MD
LG