Erişilebilirlik

Kaddafi'nin Oğlu İçin Pazarlık


Seyülislam Kaddafi uçakla Zintan kentine götürülürken

Libya’da geçici yönetim devrik lider Muammer Kaddafi’nin oğlu Seyfülislam’ın nerede yargılanacağı konusunda Uluslararası Ceza Mahkemesi ile görüşmelere hazırlanıyor.

Mahkeme savcısı Luis Moreno Ocampo, görüşmelerde bulunmak üzere bu hafta Libya’ya gidecek.

Bu arada Kaddafi'nin eski istihbarat şefi Abdullah el-Sunusi'nin de kızkardeşinin evinde geçici hükümet güçleri tarafından yakalandığı açıklandı.

Batıdaki Zintan kentinde üslenen milisler, Seyfülislam Kaddafi’yi, ülkenin güneyinde Nijer sınırı yakınlarındaki Ubari’de ele geçirdi. Seyfülislam’ın Nijer’e kaçmaya çalıştığı sanılıyor. Nijer daha önce Kaddafi’nin oğullarından Sadi’ye siyasi sığınma hakkı tanımıştı.

Sağ ele geçirilen Seyfülislam Kaddafi geçici hükümetin gönderdiği bir nakliye uçağıyla Zintan kentine götürüldü. Zintan’a giden geçici başbakan Abdürrahim el-Keyb, milisleri Seyfülislam’ı yakaladıkları için övdü.

Bir zamanlar babasın yerine geçmesi beklenen 39 yaşındaki Seyfülislam rejimin en etkin isimlerinden biri olarak biliniyordu. Batıda eğitim gören Seyfülislam Kaddafi, NATO bombardımanı sırasında sık sık Trablusgarp’ta boy göstererek yandaşlarını isyancılara karşı savaşa çağırmıştı.

Kaddafi rejiminin devrim sırasında insanlığa karşı işlediği suçların çoğundan batıda eğitim gören Seyfülislam sorumlu tutuluyor. Uluslararası Ceza Mahkemesi iddialarla ilgili olarak Seyfülislam’ı Lahey’de yargılamak istiyor ancak bazı Libyalı yetkililer, Libya’da yargılanmasında ısrar ediyor.

Muammer Kaddafi ile oğlu Mutaassım, geçen ay isyancılar tarafından Sirte yakınlarında öldürüldü. Eşi, kızı ve diğer oğulları ise iki ay önce Cezayir'e sığınmıştı.

XS
SM
MD
LG