Erişilebilirlik

'Kaddafi Sarkozy’ye 50 Milyon Euro Verdi'


2011’de Libya eski diktatörüne yönelik uluslararası askeri müdahalede çekmesine rağmen seçim kampanyası sırasında Kaddafi’den para yardımı aldığı iddiaları Fransa eski cumhurbaşkanının peşini bırakmayacağa benziyor

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy Elysee Sarayı’nı halefi François Hollande’a bıraktı ancak hakkındaki iddialar Sarkozy’nin peşini bırakmıyor. Fransa’nın Ortadoğu ile silah anlaşmalarında arabuluculuk eden Lübnan asıllı silah komisyoncusu Ziad Takieddin, soruşturma makamlarına, eski cumhurbaşkanı Sarkozy’nin devrik Libya lideri Muammer Kaddafi’den, 50 milyon Euro’nun üzerinde seçim yardımı aldığını ve bunu belgeleriyle kanıtlayabileceğini açıkladı.

Fransa’nın ünlü sorgu hakimi Renaud Van Ruymbeke, Pakistan’a denizaltı satışı sonrası yasadışı komisyonların kesilmesi nedeniyle 11 Fransız mühendisin öldüğü Karaçi skandalı ile Sarkozy’ye 2007’de yapılan seçim yardımlarına ilişkin iddiaları soruşturmaya devam ediyor.

Yargıç Van Ruymbeke, Aralık ayı sonunda, soruşturma kapsamında daha önce Sarkozy ve eski başbakanlardan Eduard Balladur için ihalelerde arabuluculuk eden komisyoncu Ziad Takieddin’i dinledi. Takieddin, Le Parisien gazetesine sızan ifadesinde, “Sarkozy ve onun İçişleri Bakanı Claude Gueant, seçimlerden önce Kaddafi’den yüklü miktarda mali destek aldı. Miktar 50 milyon Euro’nun üzerinde. Size bunun belgelerini sunabilirim,” diye konuştu. Daha önce skandalları ortaya çıkaran Mediapart haber sitesi ve Kaddafi’nin oğlu Seyfülislam Kaddafi de 50 milyon rakamını açıklamıştı.

‘Hesap numaralarını Gueant verdi’

Nicolas Sarkozy
Nicolas Sarkozy
Ziad Takkieddine, ifadesinde Kaddafi’nin özel sekreteri Beşir Salih ile Sarkozy’nin sağ kolu İçişleri Bakanı Claude Gueant’ın defalarca buluştuğunu anlatarak, “Gueant, Salih’e para transferi için gereken banka bilgilerini veriyordu. Kaddafi de o hesaplara para aktarıyordu. Kaddafi’nin başbakanının elinde bunun belgeleri var. Libya’da üç Fransız şirketinin ‘hayali’ hizmetler için imzaladığı yüklü kontratlara ilişkin belgeler var. Bunun yazılı izlerini sürebilirsiniz” diye konuştu.

1996 yılında ‘seçim saymanlığını’ yürüttüğü Başbakan Edourd Balladur’un seçim kampanyası sırasında Pakistan’a denizaltı satışından yasadışı komisyon aldığı bu parayı seçim kampanyasında kullandığı, Sarkozy’nin de sayman olarak bu para transferinden haberdar olduğu iddia ediliyor.

2007 yılında bu kez kendisi cumhurbaşkanı adayı olan Sarkozy’nin devrik Libya lideri Kaddafi’den 50 milyon Euro’nun üzerinde yardım aldığı da iddialar arasında. Hatta, dünya basını, Arap Baharı sırasında Libya’da muhalifler tarafından yakalanarak vahşice öldürülen Kaddafi’nin Fransız gizli servis elemanları tarafından öldürüldüğü, emri de Kadaffi’nin bu para ilişkilerini açıklamasından korkan Sarkozy’nin verdiği öne sürüldü. Daha önce de Mediapart haber sitesi ile Kaddafi’nin oğlu Seyfülislam Kaddafi de Sarkozy’nin baba Kaddafi’den 50 milyon Euro seçim yardımı aldığını öne sürmüştü.

Gueant yalanladı, Sarkozy sessiz

İddialarla ilgili Sarkozy sessiz kalmayı tercih ederken, I-Tele’ye konuk olan eski bakan Gueant tüm iddiaları reddetti. Gueant, “Bütün bunlar fantazi ürünü. Tümüyle yanlış. Eğer delili varsa açıklasın da hep beraber görelim” diye yalanladı. Salih ile görüştüğünü doğrulayan Gueant, “Evet ama asla bu tür işler için değil” dedi.
XS
SM
MD
LG