Erişilebilirlik

Kadınlardan Siyasilere: ‘Bizi Unuttunuz’


Siyasi partilerin gösterdiği kadın aday sayısı, kadın derneklerinde hayal kırıklığı yarattı. Kadınların görmezden gelindiğini savunan KADER Genel Başkanı Çiğdem Aydın, 3 partinin liderine “Kadın adayları unuttunuz, yine sınıfta kaldınız” diye seslendi.

En çok kadın aday BDP ve HDP’den

Kadın Adayları Destekleme Derneği KADER Genel Başkanı Çiğdem Aydın, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin yüzde 1, Cumhuriyet Halk Partisi’nin yüzde 4 ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin de yüzde 3 oranında kadın aday gösterdiğine, buna karşılık BDP ve HDP’deki kadın aday sayısının diğer partilerden çok farklı olarak yüzde 50 oranında olduğuna dikkat çekiyor.

Diğer partilerin kadın aday sayısını özellikle az tuttuğunu savunan Aydın, bunun gerekçelerini ise şöyle açıklıyor: “Birçok sebebi var. Kadınlara güvenememek, koltukları teslim edememek gibi. Erkeklerin iktidar koltuklarından bir türlü kendilerini ayıramamaları gibi.”

“Siyasilerin kulağına beton dökülmüş”

KADER Genel Başkanı, yaptıkları kamuoyu araştırmalarında seçmenin kadın yerel yöneticiler görmek istediği sonucuna vardıklarını, ancak parti liderlerinin seçmenin bu sesine karşılık “kulaklarına beton dökülmüş” olduğunu söylüyor.

Çiğdem Aydın, KADER’in, 22 Kasım’da “Kadın adayları unutma” kampanyası düzenlediğinde ulaştığı tüm siyasi partilerden olumlu yanıt aldığını, hatta bu partilerin kadın adaylardan başvuru ücreti ya almadıklarını ya da yarım ücret aldığını ancak bunun devamının gelmediğini vurguluyor. “Başbakan’ın ağzından duyduk. ‘Her 3 adaydan biri kadın olacak. Ayrıca kadınlar elini taşın altına koysun. Kadınları daha çok görmek istiyoruz yerel yönetimlerde’ diye beyanları oldu. Bu beyanların kayıtları var bizde.”

“Türkiye 137. Sırada”

Çiğdem Aydın, kadın adayların oyları düşürdüğü yönünde bir söylenti olduğunu, ancak bunun doğru olmadığına dair kanıtlar bulunduğunu da sözlerine ekledi. Erkeklerin kadın adayların, donanım, liyakat ya da tecrübe gibi konularda eksik oldukları gerekçesiyle kadınların önüne engel koyduğunu kaydeden Aydın, KADER’in bir başka görevinin de “erkek yalanları” olarak niteledikleri bu iddialara yanıt vermek olduğunu söylüyor ve Türkiye’nin bu konuda dünyada 137. sırada olduğunu kaydediyor.

lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:06:46 0:00
Linki indirmek için
  • 16x9 Image

    Mehtap Çolak Yılmaz

    Mehtap Çolak Yılmaz, 1997 yılında Star Haber’de başladığı televizyon haberciliğine, 2000 yılında ATV Haber’le devam etti. Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde haber takip etti, söyleşiler ve canlı yayınlar yaptı. 2003 yılında iki ay boyunca Irak’ın işgalini Bağdat ve Kuzey Irak’tan takip etti. 2005 yılında  ATV Haber Washington Temsilcisi olarak mesleğine Amerika’da devam eden Yılmaz, 2012 yılından bu yana da Amerika’nın Sesi’nde çalışıyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 14 Mayıs-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:23 0:00
XS
SM
MD
LG