Erişilebilirlik

Göçmen Krizi ABD'de Siyaseti Kilitledi


Kaçak Göçmen Sorunu ABD'de Siyaseti Kilitledi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:32 0:00

Orta Amerika’dan çok sayıda sığınmacı Meksika sınırını geçerek Amerika’ya gelmeyi sürdürüyor. Yetkililer sınırı yasadışı geçen binlerce çocuğa barınak sağlamaya çalışırken iç politika çekişmeleri ve Amerika’nın göçmenlerin kaçtığı sorunlu ülkelerle ilişkileri, durumu daha da zorlaştırıyor

Teksas’ın güney sınırına yığılmaya devam eden Orta Amerikalı sığınmacılar, Amerika Göçmenlik ve Gümrük tesislerine büyük yük oluyor. Görevliler sınırda devriye gezmeyi bırakıp göçmenlerle ilgilenmek zorunda kalıyor.

Teksas Valisi Rick Perry yardım için sınıra bin kişilik Ulusal Muhafız Birliği gönderdi:

“Uyuşturucu çeteleri, insan kaçakçıları, suçlular bu trajik durumdan kendi çıkarları için yararlanıyor.”

Perry, sınırda asker bulundurulmasının birçok yasadışı unsuru caydıracağı görüşünde. Ancak sınır bölgesindeki güvenlik güçleri bundan kuşkulu çünkü Ulusal Muhafız Birlikleri’nin tutuklama ya da gözaltına alma yetkisi yok.

Rice Üniversitesi Meksika Araştırmaları Bölümü uzmanı Tony Payan yine de Vali Perry’nin planının birçok kişiyi sınırı geçmekten caydırabileceği görüşünde:

“Ulusal Muhafız Birliği’nden bin kişiyi trafiğin çok olduğu belirli bir bölgeye sevkederseniz etkisi olur. Çünkü göçmen akışını önleyebilirler. Bu bakımdan sınıra gönderilmeleri işe yarayabilir.”

Ancak Payan krizi çözmek için Amerikan göçmenlik sisteminde köklü bir reforma ihtiyaç olduğunu vurguluyor:

“Sonuçta bu yeni bir sorun değil sadece yalnız Kongre ve başkanın

çözebileceği çok daha büyük bir sorunun parçası.”

Ancak çözüm şu sırada askıda. Obama yönetimi Kongre’den Orta Amerikalı göçmenler için 3 milyar 700 milyon dolarlık fon istiyor. İç Güvenlik Bakanı Jeh Johnson ellerindeki paranın hızla bittiğini söylüyor:

“Mevcut harcama hızıyla İç Güvenlik Bakanlığı’nın parası Ağustos ortasında bitecek. Gümrük ve Sınır Devriyesi de Eylül ortasında parasız kalacak.”

Ancak birçok Cumhuriyetçi kongre üyesi yönetimin talebini onaylamakta isteksiz.

Senatör Richard Shelby bunlardan biri, “Yönetimin acil yardımla ilgili talepleri bununla bitecek mi yoksa yeni taleplerin başlangıcı mı olacak?”

Tony Payan güvenlik önlemlerinin tek başına etkili olamayacağı görüşünde:

“Bu gerçekten çok uluslu bir sorun. Amerika, Meksika ve üç Orta Amerika ülkesinin oturup bu soruna uzun vadeli çözümler üretmesini gerektiriyor.”

Başkan Barack Obama Honduras, El Salvador ve Guatemala cumhurbaşkanlarıyla geçtiğimiz günlerde biraraya geldi. Dört ülkenin lideri işbirliği yapma ve göçmenlik sorununun temel nedenlerine eğilme konusunda daha çok çaba göstermek için anlaşmaya vardı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 21 Mayıs-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:13 0:00
XS
SM
MD
LG