Erişilebilirlik

Kabil’de Saldırı


Taleban, Afganistan’ın başkenti Kabil’de akşam saatlerinde bomba yüklü araçla saldırı düzenledi. Olayda en az dört kişi hayatını kaybetti, onlarca kişi de yaralandı.

Saldırı Afganistan’da neredeyse her gün yaşanan ve çoğunlukla Afgan güvenlik güçlerinin hedef alındığı şiddet olaylarının bir diğeri. Son aylarda ABD, savaşın 17 yıldır devam ettiği ülkede Taleban’la barış görüşmelerini yeniden başlatmaya çalışıyor.

Saldırı Kabil’de çok sayıda uluslararası kuruluşa ev sahipliği yapan ve yoğun güvenlik altında olan Green Village yakınında meydana geldi. Sağlık Bakanlığı Wahidullah Mayar, yaralanan 113 kişinin farklı hastanelere kaldırıldığını aktardı.

Alman Dışişleri Bakanlığı bir Alman polisin de hafif yaralandığı saldırıyı kınadı.

Afgan güvenlik güçleri ve özel güvenlik tarafından yoğun koruma altında olan bölgede çok sayıda yabancı ülke vatandaşı yaşıyor.

Taleban sözcüsü Zabihullah Mücahid olaya aralarında intihar bombacısının da bulunduğu beş saldırganın dahil olduğunu söyleyerek saldırıyı örgüt adına üstlendi. Mücahid geri kalan dört saldırganın Afgan güvenlik güçleriyle çatışmaya girdiğini kaydetti ancak çatışmanın sonucuna dair açıklama yapmadı.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada üç askeri personel ve bir sivilin hayatını kaybettiği; 12 kadın ve 23 çocuğun da yaralılar arasında olduğu belirtildi.

Afganistan’da bulunan NATO yetkililerinden Patrick Andrew NATO’nun masum insanlara yönelik bu ‘alçak’ saldırıyı kınadığını söyledi. Andrew “Taleban kendi halkına şiddet uygulamaya son vermeli ve müzakere masasına oturmalı” diye konuştu.

XS
SM
MD
LG