Erişilebilirlik

Kabil'deki Bombalı Saldırıda Ölü Sayısı Artıyor


Saldırıda yaralanan lokanta çalışanı aracını kontrol ediyor
Afganistan’ın başkenti Kabil’de Taleban’ın dün gece bir Lübnan lokantasına düzenlediği bombalı saldırıda ölenlerin sayısı 21’e yükseldi.

Yabancıların ve zengin Afganlar’ın sıkça ziyaret ettiği lokantadaki saldırıda ölenler arasında üç Amerikalı, iki İngiliz, iki Kanadalı ve bir IMF çalışanı Lübnan vatandaşının da bulunduğu bildirildi.

Ölen dört Birleşmiş Milletler çalışanının milliyetleriyse henüz açıklanmadı. Ancak Amerikan NPR radyosu, BM çalışanlarından en az birinin Amerikalı olduğunu bildirdi. Ayrıca beş kadının da ölenler arasında bulunduğu kaydedildi. Saldırıda en az dört kişi de yaralandı.

Amerika’nın Kabil büyükelçisi James Cunningham, Taleban’ın Afganistan’ın başarısı için çalışan ve bu uğurda umut besleyen kişileri hedef aldığını söyledi. Büyükelçi, militanların imha etmekten başka bir şey yapmadığını belirtti.

Yetkililer, bir intihar eylemcisinin dün gece lokantaya girerek üzerindeki bombaları patlattığını, patlamadan sonra da iki silahlı saldırganın içeri girerek ortalığa ateş açtığını bildirdi. Yetkililer, silahlı saldırganların öldürüldüğünü açıkladı.

Saldırıyı üstlenen Taleban, bunun Parvan ilinde hafta başında düzenlenen operasyona misilleme olduğunu açıkladı. Örgüt, Parvan’daki operasyonda da sivillerin öldürüldüğünü iddia ediyor.

Taleban sözcüsü Zebihullah Mucahit, bu lokantanın “işgalcilerin içki içtiği mekan” olmasından dolayı hedef olarak seçildiğini bildirdi.

Afganistan’daki NATO komutanı Orgeneral Joseph Dunford, Taleban saldırısını kınadı ve örgütten sivil katliamına son vermesini istedi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Kabil’deki saldırıda ölen çalışanının 60 yaşında Lübnan vatandaşı Vebil Abdullah olduğunu açıkladı. IMF Başkanı Christine Lagarde ve BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon da saldırıyı kınayanlar arasındaydı.

Kabil’de saldırının düzenlendiği bölgede aynı zamanda birçok büyükelçilik ve yabancı örgüt de faaliyet gösteiryor. Aynı zamanda birçok Afgan yetkili de aynı semtte yaşıyor.

Ankara'dan Kınama

Kabil'deki saldırıyı kınayanlar arasında Türkiye de vardı. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada "Sivilleri hedef alan ve Afganistan’ın barış ve istikrarına yönelik bu menfur terör eylemini şiddetle kınıyoruz." dendi. Açıklamada ayrıca, "insanlık suçu olan terör eylemlerinin sonuç getirmeyeceğine olan inancımızı ve Türkiye’nin dost ve kardeş Afganistan’la dayanışmasını daima sürdüreceğini tekrar vurguluyoruz" ifadesine yer verildi.
XS
SM
MD
LG