Erişilebilirlik

Kabil'de Yabancıların Kaldığı Konukevine Saldırı


Taleban’ın Kabil’de yabancıların kaldığı konukevine düzenlediği saldırıda iki siville üç militan öldü.

Hükümet ve askeri yetkililer, silahlı militanların parlamento binasının yanındaki konukevine girdiğini ve binayı kontrol altına almak amacıyla saatlerce mücadele ettiğini bildirdi.

İçişleri Bakanlığı sözcüsü Sıddık Sıddıki, iki silahlının vurularak öldüğünü, üçüncünün üzerindeki bombaları patlatarak öldüğünü belirtti.

Ölen iki sivilin yardım örgütü görevlisi olduğu, en az birinin yabancı uyruklu olduğu açıklandı.

Güvenlik güçleri saldırıda altısı Afgan, ikisi yabancı sekiz rehineyi de kurtardı.

Saldırıyı Taleban üstlendi, örgüt konukevinin ‘misyoner merkezi’ olduğunu iddia etti. Konukevinin kullanım amacı konusunda da çelişkili bilgiler bulunuyor.

Kabil’de son günlerde bir dizi büyükelçilik ve uluslararası örgüte saldırı düzenlendi.

Ayrıca Helmand’da da Taleban militanları, eski bir İngiliz askeri üssüne yerleşen Afgan kuvvetlerine saldırdı. Helmand valilik sözcüsü, Camp Bastion üssündeki çatışmalarda beş asker ve 20 militanın öldüğünü bildirdi.

Yetkililer Camp Bastion’daki çatışmaların perşembe günü başladığını açıkladı.

Üs geçen ay ülkeden çekilen uluslararası kuvvetler tarafından Afgan ordusuna devredilmişti. Üste, Afganistan savaşı sırasında İngiliz, Amerikan ve uluslararası güçlere bağlı diğer askerler kalmıştı.

Ayrıca Helmand ilinin Sangin bölgesinde bir intihar bombacısı, askeri bir kontrol noktasında beş askeri öldürdü, yedisini yaraladı.

XS
SM
MD
LG