Erişilebilirlik

Kabil'de İntihar Saldırısında Çoğu Çocuk 24 Kişi Hayatını Kaybetti


Arşiv foto

Afganistan’ın başkenti Kabil’de bir eğitim merkezinde düzenlenen intihar saldırısında aralarında çocukların bulunduğu 24 kişi hayatını kaybetti. Saldırıda çok sayıda kişi de yaralandı.

Afganistan İçişleri Bakanı Tarık Arian yaptığı açıklamada, güvenlik görevlilerinin saldırganı fark ettiklerini bu esnada intihar eylemcisinin üzerindeki bombayı eğitim merkezinin önündeki caddede patlattığını söyledi.

Patlama neticesinde çoğunluğu 15 ila 26 yaşlarında olan çoğu çocuk ve gençlerden oluşan 24 kişi hayatını kaybetti en az 57 kişi de yaralandı.

Taleban sözcüsü Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamayla saldırıyı kendilerinin gerçekleştirmediğini belirtti. Daha sonra IŞİD tarafından yapılan açıklamada saldırının kendileri tarafından yapıldığı duyuruldu.

Görgü tanıkları patlama neticesinde çok sayıda çocuğun vücudlarının tanınamayacak hale geldiğini ailelerin hastanede çocuklarının bedenlerini teşhis etmeye çalıştıklarını anlatıyor.

Afganistan hükümeti ve NATO yayımladıkları mesajla saldırıyı kınadılar. Kabil’de 2018 yılında da benzer şekilde bir eğitim merkezine düzenlenen saldırıda yine onlarca öğrenci hayatını kaybetmişti.

Eğitim merkezinde görevli bir öğretmen merkezde yoksul ailelerin çocuklarının üniversiteye hazırlık amacıyla eğitim aldıklarını söyledi. Afganistan’da ABD ve Taleban arasında barış anlaşması imzalanmasının ardından ülkede devam eden şiddet olaylarında çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesi endişeleri arttırıyor.

XS
SM
MD
LG