Erişilebilirlik

Kabil’de Halk IŞİD’e Karşı Ayaklandı


Kabil’de cumhurbaşkanlığı sarayını basmaya çalışan öfkeli bir grup Afgan güvenlik güçlerinin açtığı uyarı ateşiyle dağıtıldı. Eylemciler, bu hafta aralarında 3’ü kadın 7 sivilin, IŞİD militanları tarafından kafaları kesilerek öldürülmesini protesto ediyordu.

Azınlıktaki Şii Hazara’lardan olan mağdurlar bir ay önce kaçırılmıştı. Yetkililer, bu kişilerin başsız bedenlerini Pazar günü Zabül vilayetinde buldu.

Kabil’de eylemciler, şiddetli yağmur ve soğuğa rağmen cenaze tabutlarını sokak sokak gezdirdikten sonra cumhurbaşkanlığı sarayının önünde toplandı.

Hükümet karşıtı sloganlar atan kalabalık, siviller için güvenlik sağlanması talebinde bulundu. Büyük bir kalabalığın katıldığı eylem televizyonlardan canlı yayınlandı.

Eylemciler “Kahrolsun Taleban”, “Kahrolsun DAEŞ” sloganları attı.

Üst düzey görevlilere istifa çağrısı

Göstericiler, Cumhurbaşkanı Eşref Gani ve Başbakan Abdullah Abdullah’a istifa çağrısı yaptı ve iki lideri kaçırılanlarla ilgilenmemekle suçladı.

Kabil’de toplanan kalabalığın arasında çok sayıda kadın da vardı. Bu kadınlar, talepleri yerine getirilinceye kadar dağılmayacaklarını açıkladı.

Cinayetler nedeniyle Afganistan’ın başka yerlerinde de gösteriler yapıldı.

BM Afganistan’a Yardım Heyeti (UNAMA) da 7 sivilin öldürülmesini kınadı.

UNAMA Başkanı Nicholas Haysom, yayınladığı açıklamada, aralarında kadın ve çocuklar da olan sivil tutsakların kasten katlinin özellikle ‘tiksindirici’ olduğunu belirtti.

Haysom bu anlamsız cinayetlerin savaş suçu olarak görülebileceğini ifade etti ve sorumluların cezalandırılması gerektiğini belirtti. Yetkili, ölenlerin yakınlarına taziyelerini sundu.

Gani’den sükunet çağrısı

Cumhurbaşkanı Gani, sükunet çağrısı yaparken, katillerin adalete teslim edilmesi için özel soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Gani, ulusal televizyonlarda yayınlanan konuşmasında Afganistan’da barış ve kalkınma istediklerini söyledi ve ülkenin birliğine tehdit olan ve ülkeyi bölmeye çalışan düşmana karşı birlik olma çağrısı yaptı.

Irak ve Suriye’de geniş topraklara sahip IŞİD, yavaş yavaş Afganistan’daki etkisini de arttırıyor.

Afganistan’da bazı kesimler, cinayetlerden Taleban’ı sorumlu tuttu. Ancak Amerika’nın Sesi’ne ulaşan Taleban Sözcüsü Zabiullah Mücahit, Taleban’ın olayla ilgili olmadığını söyledi.

Mücahit, aksine kendi savaşçılarının olayın sorumlularına karşı harekete geçtiğini ve onları Zabül’den kovduklarını iddia etti.

Mücahit ayrıca, hafta arasında Taleban’ın farklı kanatları arasında çıkan çatışmalarla ilgili medyaya yansıyan haberlerin doğru olmadığını, bu çatışmaların Taleban ve Afgan sivillere zulmeden IŞİD militanları arasında yaşandığını söyledi.

XS
SM
MD
LG