Erişilebilirlik

Kabil'de Bayram Namazında Roketli Saldırı


Başkanlık sarayı yakınlarına bayram namazı sırasında üç roket atıldı

Afganistan’ın başkenti Kabil’de bayram namazı sırasında başkanlık sarayının yakınlarına roket düştü. Saldırının arkasında kimler olduğu bilinmiyor. Polis olay yeri yakınlarında başlattığı soruşturmada, yan sokaklardan birinde patlamış bir otomobil buldu. Yetkililer, aracın roketleri fırlatmak üzere rampa olarak kullanıldığını düşünüyor.

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Mirwais Stanikzay, başkanlık sarayının dışına üç roketin düştüğünü doğruladı, olayda yaralanan olmadığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin de katıldığı bayram namazı sırasında patlamalar duyuldu, ancak cemaat namaza devam etti. Gani daha sonra televizyonlardan yayınlanan bir açıklama yaptı.

Gani konuşmasında, "Taleban barışa niyeti olmadığını açıkça ortaya koyuyor. Bizler ise barışa niyet ve isteğimiz olduğunu kanıtladık, barış uğruna fedakarlık yaptık" dedi.

Gani, Afgan hükümetinin, barış görüşmelerini başlatmak için geçen yıl 5 binden fazla Taleban militanını serbest bırakma kararını da eleştirdi ve bu "büyük hatanın" sadece Taleban'ı güçlendirdiğini kaydetti.

Son dönemde Afganistan’da ABD ve NATO birliklerinin çekilmesi sonrasında, Afgan güçleriyle Taleban militanları arasındaki çatışmalar arttı. Çatışmalarda Taleban bazı önemli sınır geçiş noktalarını ve büyük bölgeleri ele geçirdi.

Daha önceki yıllarda Taleban bayram sırasında resmi olarak ateşkes ilan ediyordu. Bayramdan bir gün önce Afganistan’daki 15 diplomatik misyon ve NATO temsilciliği Taleban’dan saldırılarını durdurmasını istemişti. Bu çağrıdan hemen önce ise Doha’da devam eden barış görüşmelerinde Taleban ile Afgan hükümeti arasında ateşkes konusunda uzlaşmaya varılamamıştı.

XS
SM
MD
LG