Erişilebilirlik

Kabil'de Dört Ayrı Patlama


9 Şubat 2020 - Afganistan'ın başkenti Kabil'de arka arkaya düzenlenen saldırılar sonrası güvenlik görevlileri önlemleri arttırdı

Afganistan’ın başkenti Kabil’de dört ayrı patlama meydana geldi. Patlamada yaşamını yitiren iki kişiden birinin bölge emniyet müdürü olduğu belirtiliyor.

Reuters haber ajansına göre Afganistan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Tarık Aryan, Emniyet Müdürü Mohammadzai Kocayi ile birlikte korumasının da öldüğünü açıkladı.

Aryan’ın açıklamalarına göre, olay yerinde bir kişi de yaralandı.

Bölgedeki Serena Oteli yakınlarında da bomba yüklü bir araç patladı. Emniyet birimleri otelin olduğu bölgedeki saldırıda ölen ya da yaralanan olmadığını belirtti.

Kocayi ve korumasının yaşamını yitirdiği saldırının düzenlendiği ‘Beşinci Bölge’ başkent Kabil ile ülkenin güney kentleri arasındaki ana ulaşım noktalarından biri. Bölgede Taleban’ın etkisi devam ediyor.

Taleban yetkilileri saldırılarla ilgili sorulara henüz yanıt vermedi. Son dönemlerde hükümet yetkililerine yönelik saldırılardan sorumlu tutulan grup bu iddiaları da reddediyor.

Afgan yetkililer, aktivistler ve gazetecilerin hedef alındığı küçük ve büyük çaplı bombalı saldırılar oldukça artmış durumda.

Saldırıların, Taleban milisleriyle Afgan hükümeti arasında Doha’da yürütülen barış müzakerelerini yeniden devreye sokma çabalarının devam ettiği bir dönemde artması dikkat çekiyor.

Yetkililer, yeni ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin barış müzakereleriyle ilgili planları gözden geçirme süreci nedeniyle görüşmelerin askıya alındığını söylüyor.

XS
SM
MD
LG