Erişilebilirlik

Kaşıkçı’nın Son Sözleri: ‘Nefes Alamıyorum’


Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın son sözlerinin “Nefes alamıyorum” olduğu öne sürüldü.

Haber kanalı CNN’in iddiasına göre Kaşıkçı, son anlarında defalarca ‘’Nefes alamıyorum’’ dedi.

CNN iddiasını, Suudi gazetecinin son anlarının ses kaydının çevirisini gören bir kaynağa dayandırdı.

CNN’in kaynağı olan isme göre Kaşıkçı, katillerinden birini tanıdı. Bu isim General Mahir Mutreb’di. Mutreb, Kaşıkçı’ya ‘’(Suudi Arabistan’a) Geri geliyorsun’’ dedi. Kaşıkçı da ‘’Bunu yapamazsınız. Dışarıda bekleyenler var’’ diye yanıt verdi.

Cinayet sonrası General Mutreb’in telefonda karşı tarafa bilgi verdiği ve ‘’Seninkine söyle, o iş halloldu’’ dediğinin de ses dökümlerinde bulunduğu CNN’in haberinde yer aldı.

Ses dökümünde daha fazla diyalog yer almadı, ancak ortamı tarif eden çığlık, nefessiz kalma, testere, kesme gibi kelimeler kullanıldı.

Ses kaydındaki kişilerden biri dökümde Doktor Salah el Tubeygi olarak belirlendi. Ses kaydı dökümlerinde Kaşıkçı'nın cesedinin testereyle parçalara bölündüğünün de yer aldığı öne sürülen habere göre, Suudi İçişleri Bakanlığı’na bağlı adli tıp uzmanı olan El Tubeygi cinayeti işleyenlere bu sırada müzik dinlemeleri ya da kulaklık takmalarını tavsiye etti.

CNN’in kaynağı Kaşıkçı cinayetinin acemice işlenmediğini ve önceden planlandığını da söyledi.
XS
SM
MD
LG