Erişilebilirlik

‘Kızılderili’ Irkçı Bir İfade mi?


Oneida kabilesi temsilcisi Ray Halbritter, Washington'un yerel futbol takımı Redskins'in adı ve ambleminin ırkçı olduğunu savunuyor

Amerika Patent Dairesi, başkent Washington’un Amerikan futbolu takımının Redskins adının patent hakkını iptal etti. Daire, başkent takımının “Kızılderili” anlamına gelen adının Amerikan yerlilerini aşağıladığını savunuyor

Takımın adıyla ilgili şikayet başvurusu, beş Amerikan yerlisi tarafından yapılmıştı. Redskins takımının karara temyiz hakkı bulunuyor.

Redskins’in adıyla ilgili ulusal düzeyde tartışmalar geçen yıl ivme kazanmıştı. Bazı Amerikan yerlileri, “kızılderili” tanımlamasının ırkçı olduğunu ve hakarete uğradıklarını düşünüyor.

Başkent takımının yöneticileriyse, takımın adını yarım yüzyıldır gururla taşıdığını savunuyor.

Kızılderili adı, artık birçok İngilizce sözlükte de ırkçı bir ifade olarak tanımlanıyor. Tartışmalara, Başkan Barack Obama da katılmış ve takımın adının değiştirilmesi çağrısında bulunmuştu.
Redskins'in oyun kurucusu Robert Griffin III
Redskins'in oyun kurucusu Robert Griffin III
Ancak bazı Amerikan yerlilerinin kendi spor kulüplerinin bile adının Redskins olduğuna dikkat çekiliyor. Ayrıca Amerikan yerlileri arasında yapılan son bir kamuoyuna katılanların yüzde 90’ı, başkentin futbol takımının adının kendilerinde rahatsızlık yaratmadığını söylüyor.

Amerika Patent Dairesi’ne bağlı bir kurul tarafından alınan kararın bir benzeri 1999 yılında alınmıştı. Ancak karar, şikayetçilerin yeterli gerekçe sunamaması yüzünden 2003 yılında iptal edildi.

Patent Dairesi’nin son iptal kararının şikayet başvurusuysa 2006 yılında yapılmıştı.
XS
SM
MD
LG