Erişilebilirlik

Kırım Tatarları BM Barış Gücü Talep Etti


Mustafa Cemilev

Kırım Tatarları’nın lideri Mustafa Cemiloğlu Rusya’nın işgal ettiği Kırım’a uluslararası barış gücü gönderilmesini istediklerini söyledi

Deneyimli insan hakları eylemcisi 1966- 1986 yılları arasında altı kez Sovyet hapishanelerinde yatmıştı. Cemiloğlu, BM Güvenlik Konseyi’nin New York’taki gayri resmi toplantısında konuştu.

Toplantıdan sonra Amerika’nın Sesi’nin Rusça Servisi ile görüşen Cemiloğlu, Tatarlar’ın Rus yönetimi altında şiddetin hedefi haline gelmesinden korktuğunu söyledi ve Kırım’a uluslararası barış gücü gelmesi gerektiğini belirtti.

Cemiloğlu endişeleri nedeniyle böyle bir talepleri olduğunu, ancak kararın Rusya’nın veto hakkı olan Güvenlik Konseyi’ne bağlı olması nedeniyle böyle bir şeyin gerçekleşmesinin zor olduğunu söyledi.

İkinci bir seçeneğin NATO olduğunu söyleyen Cemiloğlu bununla ilgili sorunun da Kosova’da görüldüğü gibi, ciddi miktarda kan dökülmeden NATO’nun müdahil olmaması olduğunu belirtti. Cemiloğlu bunu Tatarlar katliama uğramadan talep edecek kadar zeki olduklarını belirtti.

İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi Almanya’sı ile işbirliği yaptıkları gerekçesi ile Orta Asya’ya sürülen Tatarlar yurtlarına ancak 1991’de dönebildiler. Tatarlar bugün Kırım’ın 2 milyonluk nüfusunun ancak yüzde 12’sini oluşturuyor.

Moskova, 16 Mart referandumunda oy verenlerin yüzde 96’sının Rusya’yla birleşme yönünde fikir belirttiğini bildirmişti. Seçime katılım oranı yüzde 83 olarak verilmişti.

Cemiloğlu sandıklara yalnızca halkın yüzde 32’sinin gittiğini söylüyor. Ayrıca referandumun saçma olduğunu düşünüyor. Cemiloğlu'na göre bir bölgenin kendi kendini yönetimi ancak oranın yerel halkı tarafından oylanabilir. Lidere göre bunlar da referandumu boykot eden Tatarlar.

Rusya’nın BM temsilciliği dünkü gayri resmi toplantıyı boykot etti ve bunun taraflı bir propaganda şovu olduğunu söyledi.
XS
SM
MD
LG