Erişilebilirlik

Kürt Partilerinden Asimilasyona Karşı Birlik Çağrısı


Halkların Demokrasi Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP), Kürdistan Demokrat Partisi–Bakur (KDP-B), Kürdistan Demokrat Partisi-Türkiye (KDP-T), Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK), Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK), İnsan ve Özgürlük Partisi ile Azadi Hareketi temsilcilerinin oluşturduğu Kürt Dilini Koruma ve Geliştirme Platformu, tanıtım toplantısını Diyarbakır’da gerçekleştirdi.

Platform adına yapılan Kürtçe ve Türkçe açıklamada, Platformun kuruluş amacı, Kürt dilinin geliştirilmesi, resmi dil olması ve okullarda öğretilmesi olarak belirtildi. Açıklama yapan Azadi Hareketi’nden Sıdkı Zilan, asimilasyona karşı ses vermek amacıyla bir araya geldiklerini belirterek, herkesi Kürtçe konuşmaya davet etti. Zilan,”Evde, sokakta, dolmuşta, otobüste, hastanede Kürtçe (Kurmanci, Kırmançki) konuşarak halkı konuşmaya çağırmak için ortaklaştık. Bizler, dil konusunda uzman olan kurum ve şahsiyetlerimizin bir araya gelip yaratıcı, kapsayıcı, uzun soluklu görüş-öneri-projelerle ortak sinerji yaratmalarına zemin hazırlamada destek olmak istedik. Bizler, televizyon, radyo, gazete gibi kurumları, aydın ve yazarlarımızı bu kanayan yaramızda ortak bir çağrıyla dikkatlerini yoğunlaştırmak ve özel programlarla, yazınsal faaliyetle kampanyaya katkıda bulunmaya çağırmak istedik” dedi.

Zilan, UNESCO’ya da çağrı yaparak, ”Sosyal kanser asimilasyona karşı halkımızın feryadını başta Birleşmiş Milletler UNESCO olmak üzere dünya kamuoyuna duyurmak için Türkiye kamuoyunu ve vicdan sahibi herkesi hareket ettirmek için bir araya geldik. Bizler tüm bunlarla, sivil ve siyasal kadrolarımız ve en önemlisi halkımızla demokratik kültürün ve ulusal ittifakın iklimini güçlendirmeye katkıda bulunabilmek için bir aradayız. Bu adımın bu yönde atılmış son değil başlangıç adımı olmasını diliyoruz ve bunun için çabalayacağız” diye konuştu.

XS
SM
MD
LG