Erişilebilirlik

Jolie'nin Kalbi Mülteciler İçin Çarpıyor


Jolie'nin Kalbi Mülteciler İçin Çarpıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:59 0:00

Hollywood’un Oscar ödüllü ünlü oyuncularından Birleşmiş Milletler Mülteciler Özel Temsilcisi Angelina Jolie Pitt,geçtiğimiz günlerde Güvenlik Konseyi’ne, Suriyeli mültecilerle ilgili izlenimlerini anlattı ve krize acil olarak çözüm bulunması gerektiğini vurguladı

Angelina Jolie Pitt, Türkiye dahil Suriyeli mültecilere kapılarını açan ülkeleri son dört yıl içinde tam 11 kez ziyaret etti. Ünlü oyuncu, bazı mültecilerin konseyde bizzat konuşabilmesini dilediğini söyledi.

Pitt, “Irak’taki kampta tanıştığım anne, silahlı militanlar tarafından zorla elinden alınan kızının seks kölesi yapıldığını bilerek yaşamanın ne demek olduğunu keşke kendisi anlatabilseydi. Ya da Lübnan’da bir çadırda yaşayan altı öksüzden biri olan Hala, annesi hava saldırısında öldüğü ve babası kaybolduğu için 11 yaşında aile sorumluluğu taşımak zorunda kalmanın nasıl bir duygu olduğunu kendisi dile getirebilseydi.” şeklinde konuştu.

Jolie Pitt, “Güvenlik Konseyi, bu krizi uluslararası barış ve güvenlik çerçevesine taşıyabilir. Ama yapmıyor. Sorun bilgi eksikliği değil. Maalesef hepimiz Suriye’de yaşanan acı olayların bütün ayrıntılarını biliyoruz. Esas sorun siyasi irade eksikliği.” dedi.

Angelina Jolie, konsey üyelerinin Suriyeli mültecileri bizzat ziyaret etmesi gerektiğini de söyledi.

Birleşmiş Milletler İnsani İşler ve Acil Yardım Çalışmaları Başkanı Valerie Amos da Güvenlik Konseyi’nde, Esat rejimini ve IŞİD gibi silahlı örgütleri insani yardım çalışmalarını engellemekle suçladı.

Amos, IŞİD'in yardımları engellediğini ve bu ay yüzbinlerce çocuğa yapılması planlanan çocuk felci aşılarının ulaşımını da önlediğini söylüyor.

Dünya Gıda Programı Direktörü Ertharin Cousin ise, mali kaynakların yetersizliğinin, yardım örgütlerinin Suriyeli mültecilere verdiği desteği azaltmasına yol açabileceği uyarısında bulundu.

Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres ise, Doğu Akdeniz’de giderek derinleşen kaçak göçmen krizine odaklandı. Avrupa yolunda ölen kaçak göçmenler arasında çok sayıda Suriyeli mülteci de bulunuyor.

XS
SM
MD
LG