Erişilebilirlik

Johnson Moskova Ziyaretini İptal Etti


İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, “Suriye’de yaşanan gelişmeler, durumu büyük ölçüde değiştirdi” diyerek, 10 Nisan’da yapılması planlanan Moskova ziyaretini iptal etti.

Johson’ın Moskova ziyareti, Rus hükümetiyle yeni bir diyalog oluşturmaya çalışmayı hedefliyordu.

Johnson, Rusya’nın, sivillere kimyasal silahla saldırı düzenlendikten sonra bile Suriye Devlet Başkanı Esat’a olan desteğini devam ettirmesini de kınadı.

Amerika Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın programında da, Avrupa’da G-7 liderleriyle görüştükten sonra Moskova ziyareti var. Johnson, Tillerson’ın Ruslar’a açık ve gerekli mesajı verebileceğini belirtti.

Johnson, önceliğinin, yoğun siyasi bir süreç oluşturmak ve uluslararası destek yaratarak Suriye’de ateşkes elde etmek için Amerika ve diğer ülkelerle görüşmeye devam etmek olduğunu söyledi.

İngiltere Dışişleri Bakanı'nın, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'la görüşmesi ve ikilinin ortak bir basın toplantısı vermesi planlanıyordu.

"İptal kararı absürt"

Rus Dışişeri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Boris Johnson'ın Moskova ziyaretini iptal kararı absürt olarak nitelendi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova açıklamasında, "Anlaşılan, Batılı meslektaşlarımız önce tek başlarına ortak bir karar almaya sonra da yine tek başlarına absürt nedenlerle bu kararı değiştirmeye çalıştıkları, kendi ayrı gerçekliklerinde yaşıyor" ifadelerini kullandı.

Zakharova, "Ne yazık ki, kararlılık ve tutarlılık uzun zamandır Batı'nın dış politikasının bir parçası değil" diye de ekledi.


XS
SM
MD
LG