Erişilebilirlik

Johnson&Johnson Aşısı Mutasyonlu Türlerde % 66 Etkili


Johnson & Johnson, Corona virüsüne karşı geliştirdiği tek dozluk aşının, ABD’de yüzde etkili 72 etkili olduğunu açıkladı. Ancak üç kıtada ve virüsün çeşitli varyantlarına karşı yürütülen çalışmada, aşının etkinlik oranı yüzde 66 olarak belirlendi.

Yaklaşık 44.000 katılımcının gönüllü olduğu deneylerde, orta ve şiddetli Corona virüsü vakalarına karşı, aşının koruma seviyesi Latin Amerika'da yüzde 66 ve virüsün endişe verici bir varyantının dolaşımda olduğu Güney Afrika'da sadece yüzde 57 oldu.

İki doz olarak uygulanan Pfizer/BioNTech ve Moderna aşılarının yaklaşık yüzde 95 koruyucu oldukları açıklanmıştı. Ancak diğer iki aşının deneyleri temelde ABD’de yapıldı ve etkinlik oranları virüsün gündemdeki yeni varyantların yaygınlaşmasından önceydi.

Johnson & Johnson aşısı, orta ila şiddetli Corona virüsü enfeksiyonlarını önlemeyi amaçlıyor ve aşılamadan 28 gün sonra tüm coğrafyalarda ve birden çok varyantta ağır vakaları durdurmada ve hastaneye kaldırılmayı önlemede yüzde 85 etkili oldu.

Şirket, gelecek hafta ABD Gıda ve İlaç Dairesi'nden acil durum kullanım ruhsatı almayı umuyor.

Kamu sağlığı görevlileri de çok ihtiyaç duyulan tedariki artırmak ve ABD aşılama kampanyasını hızlandırmak için Johnson & Johnson aşısına güveniyor.

Pfizer/BioNTech ve Moderna aşılarının aksine, Johnson & Johnson aşısı ikinci doz gerektirmiyor ve dondurucularda korunmasına ihtiyaç yok. Bu nedenle dünyanın ulaşım altyapısı zayıf ve soğuk depolama koşulları yetersiz bölgeleri için daha güçlü bir aday.

XS
SM
MD
LG