Erişilebilirlik

John Kerry: ABD’yi Suçlamak Sorumsuzca


Amerikan CNN televizyonunda yayınlanan ‘State of the Union’ programına konuşan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Amerikan istihbaratının darbe girişiminden haberi olmadığını söyledi; Çavuşoğlu ile yaptığı telefon konuşmalarında Amerika’ya bu tür bir suçlama yapmanın sorumsuzca olduğunu aktardığını belirtti.

Lüksemburg’dan konuşan Kerry, “Darbe ile ilgili detayları bilmiyoruz. Bence Türk hükümetinin kendisi de kimin ne ölçüde bu olaya dahil olduğunu anlamaya çalışıyor” diye konuştu.

Kerry ayrıca, “Türkiye dışişleri bakanı ve savunma bakanı 3 gün içinde, 45 ülkeyi kapsayan ve IŞİD’e karşı mücadele stratejisi görüşeceğimiz büyük bir konferans için Washington’a gelecekler’ dedi.

Kerry, darbe girişiminin IŞİD’le mücadeleyi etkileyip-etkilemediğiyle ilgili soruya da “Oradaki komutanlardan aldıkları bilgi dahilinde bazı küçük gecikmeler yaşandığını ancak büyük bir aksama olmadığını” söyledi.

“Gülen’in iadesi için resmen başvuru olmadı”

Kerry’ye, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cumartesi günü ABD’den Fethulllah Gülen’i yakalayarak Türkiye’ye iade etmesi talebinde bulunduğu yolundaki açıklaması da soruldu.

Kerry, bu soruya, “Öncelikle bize iade talebiyle ilgili resmi bir başvuru gelmedi. Gerekli belgeleri de içeren resmi bir paket şeklinde doğrudan Adalet Bakanlığı’na gelmesi gerekiyor bu talebin ki ele alalım bunu. Dün bunu Türkiye dışişleri bakanına da açıkça söyledim. Amerika kimseyi barındırmıyor. Herhangi birşeyin olmasını engellemeye çalışmıyoruz,” şeklinde yanıt verdi.

Kerry devamla şunları söyledi: “Her zaman şunu söyledik: Bizim mahkemelerimizin böylesi bir talebi onaylayabilmesi için gerekli olan, iade standartlarına uygun sağlam ve hukuki bir temele dayanan kanıtı bize gösterin. Şimdi bunu bekliyoruz. Tüm bunları bir araya getirdiklerini ve göndereceklerini söylediler. Hukuki standartlarımıza uyduğu takdirde kesinlikle harekete geçeceğimiz taleple ilgili başvuruyu beklerken, Amerika’nın müdahil olduğu suçlamalarının sorumsuzca olduğunu düşünüyorum.”

Kerry, “Amerikan istihbaratının Türkiye’deki darbe girişiminden haberi var mıydı?’ sorusuna ise, “Bence hiçbir istihbaratın, özellikle de Türk istihbaratının haberi yoktu. Birşeylerin olacağına dair işaretlerin olmaması da darbenin doğasında vardır,” yanıtını verdi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 2 Temmuz-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:03 0:00
XS
SM
MD
LG