Erişilebilirlik

Joe Biden Üst Düzey Ekonomi Ekibini Belirledi


ABD'nin yeni seçilmiş başkanı Joe Biden

ABD’nin resmi olmayan seçim sonuçlarına göre yeni seçilen başkanı Joe Biden ve yardımcısı Kamala Harris, birlikte çalışacakları üst düzey ekonomi ekibini belirledi.

Biden’ın Maliye Bakanı olarak atayacağını açıkladığı eski Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen, bu koltuğua oturacak ilk kadın bakan olacak.

Biden, halen American Progress Center isimli siyaset ve kamu araştırmaları merkezinin başkanı Neera Tanden’i de Yönetim ve Bütçe Dairesi’nin başına atayacağını açıkladı. Senato’nun da onaylaması halinde Tanden, bu göreve gelen ilk Güney Asya kökenli Amerikalı kadın olacak.

Wally Adeyemo ise Biden’ın başkanlığında Maliye Bakanı Yellen’ın yardımcılığı görevini üstlenecek. Adeyemo, Maliye Bakanlığı’nda bugüne kadar en üst düzeyde görev almış Afrika kökenli Amerikalı isim olacak.

Biden’ın ekonomi ekibinde yer verdiği bir diğer isim, Princeton Üniversitesi Kamu ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Dekanı Cecilia Rouse oldu. Rouse, Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı koltuğuna oturacak. Rouse da bu göreve getirilirken 4. kadın olurken ilk siyah Amerikalı olacak.

Joe Biden ve Kamala Harris, Jared Bernstein ve Heather Boushey’i ise ekonomik konsey üyeleri olarak belirledi.

Biden, yaptığı açıklamada, “Corona virüsünü kontrol altına almaya çalışırken bu ekip, yaşadığımız bu ekonomik kriz anında, ekonomimizi yeniden hızla inşa edebilmek ve daha iyi hale getirebilmek için Amerika halkına acil ekonomik yardım temin edecek” dedi.

Amerikan ekonomisi salgından büyük zarar görmüş durumda. Hali hazırda ABD’de 22 milyondan fazla kişinin işini kaybettiği belirtiliyor. Sadece son iki ayda ülkede 700 binden fazla kişinin daha işsizlik ödeneği başvurusunda bulunduğu açıklandı. Bu işsizlik oranının, ülkede 1960’lardan bu yana görülen en yüksek oran olduğuna dikkat çekiliyor.

Öte yandan Joe Biden, dün yeni seçilen başkan olarak ilk istihbarat brifingini de aldı. İstihbarat birimleri Biden’a ulusal güvenlik konusunda bilgilendirmede bulundu.

ABD seçim sistemine göre Seçiciler Kurulu 14 Aralık’ta oylama yapacak ve Joe Biden, 20 Ocak 2021 tarihinde düzenlenecek devir teslim töreniyle birlikte ABD’nin 46. Başkanı olarak yemin ederek göreve başlayacak.

XS
SM
MD
LG