Erişilebilirlik

Joe Biden Hakkında Cinsel Saldırı İddiası 


ABD’de Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Donald Trump’ın karşısına Demokrat Parti’nin adayı olarak çıkması beklenen Joe Biden eski bir asistanı tarafından cinsel saldırıyla suçlandı. Biden’ın seçim kampanyası ekibi iddiayı yalanladı. O dönem Biden’ın ofisinde çalışanlarsa böyle bir olayı hatırlamadıklarını söyledi.

Cinsel saldırı iddiasının sahibi, 1990’larda Joe Biden’ın Delaware Senatörü olduğu dönemde ofisinde asistan olarak çalışan Tara Reade. Associated Press haber ajansına, biri geçtiğimiz yıl diğeri de geçtiğimiz Pazar günü olmak üzere iki kez mülakat veren Reade, 1993 yılı bahar aylarında yaşanan bir olayda, Kongre’nin bodrum katında ofislerin bulunduğu yerde Joe Biden’ın kendisine cinsel saldırıda bulunduğunu iddia etti.

Tara Reade, geçtiğimiz yıl eski başkan yardımcısı Joe Biden’ı kendisine “uygunsuz şekilde dokunmakla” suçlamış ancak “cinsel saldırı” iddiasını gündeme getirmemişti. Ancak son birkaç hafta içinde çeşitli medya kuruluşlarına röportaj veren Tara Reade, Biden’ın davranışlarının başlangıçta açıkladığından daha da öteye gittiğini savundu.

Tara Reade AP’ye verdiği röportajda 1993 yılında yaşandığını iddia ettiği olayı ayrıntılandırdı. Reade’e göre, Joe Biden’ın ofisinde görev yaptığı dönem şefi kendisinden Biden’ın spor çantasını Senato binasındaki spor salonuna götürmesini istedi.

Spor salonuna doğru giden Joe Biden’ın Kongre binasının bodrum katında ofislerin bulunduğu yerde kendisini duvara yaslayarak cinsel organına dokunduğunu ve parmaklarını kullandığını iddia etti. Tara Reade, “Kulağıma fısıldayıp beni öpmeye çalışarak ‘Başka bir yere gitmek ister misin?’ diye sordu. Dur demek istediğimi hatırlıyorum ama bunu yüksek sesle mi söyledim ya da sadece aklımdan mı geçirdim bilmiyorum. O anda donmuştum” şeklinde konuştu. Tara Reade, geri çekildiğini, Biden’ın şaşırarak kendisine “Hadi ama benden hoşlandığını duydum” dediğini ileri sürdü. Olaya doğrudan tanık olan birisinin olup olmadığını bilmediğini söyledi.

Tara Reade, Joe Biden’ın ekibindeki Marianne Baker, Dennis Toner, Ted Kaufman gibi yöneticilerle birkaç kez konuşarak cinsel saldırı değil ama cinsel taciz suçlamalarını gündeme getirdiğini, hatta şeflerine şikayette bulunmasının ardından kendisine verilen görevlerin azaltıldığını ve en nihayetinde de Dennis Toner’ın kendisine bu işe uygun olmadığını söylediğini ve yeni bir iş bulması tavsiyesinde bulunduğunu öne sürdü.

“Böyle bir olayın yaşandığını hatırlamıyoruz”

Marianne Baker iddiaya ilişkin yaptığı açıklamada, “Joe Biden için çalıştığım 20 yıl boyunca bir kez bile Tara Reade’den ya da bir başkasından Biden’ın uygunsuz bir davranışta bulunduğunu ne duydum ne de gördüm. Nokta” ifadelerini kullandı.

AP’nin görüştüğü ve olayın yaşandığının iddia edildiği dönem Joe Biden için çalışan beş kişi, böyle bir olayın yaşandığını hatırlamadıklarını söyledi. Dennis Toner ve Ted Kaufman da, Tara Reade’i hatırlamadıklarını, anlatılanların Joe Biden’ın sergileyeceği türden davranışlar olmadığını savundu. Kaufman, “Bana gelip anlatmadı. Eğer gelseydi hatırlardım. Kendisini hiç hatırlamıyorum” dedi.

Tara Reade, Senato bünyesindeki personel ofisine yazılı bildirimde bulunduğunu ancak kendisine bildirimin bir kopyasının verilmediğini ve Biden’ın senato dosyalarının şu anda Delaware Üniversitesi’nde olması sebebiyle raporun kopyasını da alamadığını belirtti. AP ise Reade’in böyle bir bildirimde bulunup bulunmadığını doğrulayamadı.

Tara Reade, kamuoyuna açıklama yapmadan önce Biden’ın davranışıyla ilgili iki arkadaşı, kardeşi ve annesiyle konuştuğunu söyledi. AP haber ajansı ise Reade’in annesinin vefat ettiğini, erkek kardeşinin de sorulara cevap vermediğini aktardı.

Biden’ın seçim kampanyası ekibi cinsel saldırı iddiasını yalanladı

Joe Biden’ın seçim kampanyası yöneticilerinden Kate Bedingfield de iddialara ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, eski başkan yardımcısının kamusal hayatını kadına yönelik şiddete ilişkin var olan yasa ve kültürün değişmesine adadığını belirtti; Biden’ın ABD’de Kadına Karşı Şiddet Yasası’nın çıkarılmasına ön ayak olduğunu vurguladı. Kadınların seslerini duyurma hakkına sahip olduğuna inandığının altını çizen Bedingfield, iddiayı yalanladı, “Bu iddialar bağımsız basın tarafından titizlikle değerlendirilmeli” dedi.

Tara Reade’in iddialarına ilişkin bugüne kadar yaptığı haberler kapsamında o dönem Joe Biden’la çalışan toplam 21 kişiyle irtibata geçtiklerini belirten AP’ye göre, bu kişilerin bazıları Reade’i hatırladı ancak Biden’ın uygunsuz bir davranışta bulunduğu herhangi bir olayı ya da Reade’in bu yönde bir şikayette bulunduğunu anımsamadıklarını belirtti.

Biden’ın eski asistanı: “Biden hiçbir zaman kötü adamlar listesinde olmadı”

O dönem Tara Reade ile birlikte Joe Biden için asistan olarak görev yapan Melissa Lefko, Biden’ın ofisinde görev yapan bu düzeydeki kişilerle çok az irtibatının olduğunu, Reade’in Biden’ın davranışıyla ilgili anlattıklarının kendi hafızasındakilerle uyuşmadığını söyledi.

Lefko, “Kongre’de çalışıyorsanız kim iyi kim kötü bilirsiniz. Kimlerden kaçınmanız gerektiğini bilirsiniz. Biden iyi birisiydi. Hiçbir zaman kötüler listesinde yer almadı” ifadelerini kullandı.

Kadınlar Demokrat Parti için önemli seçmen grubu

Tara Reade’in cinsel saldırı iddiası, Demokrat siyasetçi Joe Biden’ın siyasi kariyeri açısından kritik bir zamana rastladı. Eski başkan yardımcısı Joe Biden, Senatör Bernie Sanders’ın yarıştan çekilmesinin ardından, Demokrat Parti’yi kendi seçim kampanyası etrafında birleştirme çabası içinde. Kadınlar Demokrat Parti açısından önemli bir seçmen grubunu oluşturuyor. O nedenle Joe Biden’a kadınlardan gelen desteğin azalması deneyimli siyasetçinin başkanlık seçimi kampanyasına zarar verebilir.

Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerinde Biden ve Trump arasında geçecek yarış, çok sayıda kadının siyasetten eğlence dünyasına çeşitli alanlarda tanınmış erkekler hakkında cinsel taciz iddialarını gündeme getirdiği “Me too” hareketinin gündeme oturduğu döneme denk gelen ilk yarış olma özelliğini taşıyor.

Donald Trump da bu süreç içinde çok sayıda kadın tarafından cinsel tacizle suçlanmış ancak suçlamaları reddetmişti. 2016 yılı başkanlık seçimi kampanyası sırasında şöhretini kadınlara cinsel tacizde bulunmak için kullanmasıyla övündüğü ses kaydının ortaya çıkmasının ardından özür dilemek zorunda kalmıştı.

Biden “uygunsuz fiziksel temas” gerekçesiyle eleştirilmişti

Joe Biden geçen yıl bahar aylarında Demokrat Parti’den 2020 seçimi için başkan adayı olacağını açıklamadan önce, kadınlara yönelik bazı davranışları sebebiyle eleştirilere maruz kalmış, aralarında Tara Reade’in de olduğu sekiz kadın Joe Biden’ın “uygunsuz fiziksel sevgi gösterilerinden rahatsız olduklarını iddia etmişlerdi. Joe Biden da eleştirileri kabul edip artık “kişisel mesafeye saygı gösterme konusunda daha dikkatli olacağını” söylemişti.

“Kapalı giyin, seksi olma” uyarısı

2019 yılı Nisan ayında AP’ye röportaj veren Tara Reade, Joe Biden’ın omzuna ve boynuna dokunduğunu, saçıyla oynadığını ve Biden’ın Senato’daki ofisinde çalışan bir başka asistanın kendisinden “daha kapalı” giyinmesini ve “o kadar seksi olmamasını” istediğini iddia etmişti. AP ise, Reade’in iddialarını doğrulayamadığı ve anlattıklarının bu konuya ilişkin başka haberlerle örtüşmediği gerekçesiyle bu röportajın ayrıntılarını o dönem yayımlamayı reddetmişti.

Tara Reade Pazar günü AP’ye verdiği röportajda ise, geçen yılki röportajında şimdi gündeme getirdiği iddiaları neden dile getirmediğini anlattı. Gelebilecek tepkilerden çekindiği için cinsel saldırı iddialarından söz etmek istemediğini savunan Reade, “Zaten tehdit ediliyor ve iftiralara maruz kalıyordum. Henüz hazır değildim. O yüzden sadece cinsel tacizi gündeme getirdim. Çünkü o konuda kendimi rahat hissediyordum. Cinsel saldırı konusunda konuşmaya hazır değildim” şeklinde konuştu.

XS
SM
MD
LG