Erişilebilirlik

Biden’ın Seçim Yarışında Ortağı Kamala Harris


ABD’de Kasım ayındaki seçimlerde Demokrat Parti’nin başkan adayı olan Joe Biden, California Senatörü Kamala Harris’i başkan yardımcısı adayı olarak seçtiğini açıkladı. 55 yaşındaki Kamala Harris, ABD tarihinde seçimlere başkan yardımcısı adayı olarak katılan ilk siyah kadın.

Biden’ın Seçim Yarışında Ortağı Kamala Harris
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:56 0:00

Joe Biden, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Ülkemizin başarılı kamu görevlilerinden biri olan ve sıradan vatandaşlar için korkusuzca savaşan Kamala Harris’i başkan yardımcısı olarak seçtiğimi açıklamaktan büyük onur duyuyorum. Kamala başsavcı olarak görev yaptığı dönemde Beau (Joe Biden’ın savcı olan ve 5 yıl önce hayatını kaybeden oğlu) ile yakın çalıştı. Birlikte büyük bankalara meydan okuyarak çalışan kesimi yüceltmelerine; kadın ve çocukları istismara karşı koruduklarına tanıklık ettim. O zaman da kendisiyle gurur duymuştum. Şimdi de kampanyamda kendisini ortağım olarak görmekten gurur duyuyorum” ifadelerini kullandı.

Joe Biden’ın, başkan yardımcılığı adayı olarak adı geçen isimleri gün içinde arayarak tercihiyle ilgili bilgilendirdiğini, kendisine yakın kaynaklar açıklamıştı. Başkan Barack Obama döneminde başkan yardımcısı olarak görev yapan Joe Biden, Kasım ayında yapılacak seçimlere kadın bir başkan yardımcısı adayıyla katılacağını söylemişti.

Joe Biden’ın ekibi çok sayıda kadın adayla görüşmüş ve her biriyle ilgili araştırma dosyası hazırlayarak Biden’a sunmuştu. Biden’ın başkan yardımcısı adayları arasında California Senatörü Kamala Harris’in yanı sıra, Obama döneminde ulusal güvenlik danışmanı olarak görev yapan Susan Rice, Atlanta Belediye Başkanı Keisha Lance Bottoms ve Michigan Valisi Gretchen Whitmer’ın adı geçmişti.

Kamala Harris: "Biden ABD halkını birleştirebilir"

California Senatörü Kamala Harris, başkanlık seçimine Demokrat Parti adına Biden’la birlikte katılacak olmasından onur duyduğunu ve Joe Biden’ın Amerikalılar’ı birleştirebileceğini belirtti.

Twitter hesabından açıklama yapan Harris, “Biden Amerikan halkını birleştirebilir. Çünkü hayatını bizim için mücadele etmeye adadı. Başkan olarak ideallerimizle uyumlu bir Amerika inşa edecektir. Partinin Başkan Yardımcısı adayı olarak kendisiyle birlikte seçimlere katılmaktan ve kendisini Başkomutan yapmak için ne gerekiyorsa yapmaktan onur duyuyorum” ifadelerini kullandı.

Obama'dan destek mesajı

ABD’nin ilk siyah başkanı Barack Obama da Twitter’dan, “Senatör Kamala Harris’i uzun zamandır tanıyorum. Bu görev için son derece hazır. Kariyerini Anayasamızı savunmaya ve adil muamele görmek için mücadele verenlere adamıştır. Bugün ülkemiz için güzel bir gün. Şimdi gidip şu seçimi kazanalım“ mesajını paylaştı.

Joe Biden’ın Kamala Harris tercihine Demokrat Parti’nin önemli isimlerinden de destek geldi. Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi Twitter’dan yaptığı açıklamada, Harris’in Başkan Yardımcısı adayı olarak seçime katılacak olmasını “tarihi ve gurur verici” bir kilometre taşı olarak niteledi.

2016 yılında Donald Trump’ın kazandığı seçimlerde Demokrat Parti’nin başkan adayı olarak yarışan Hillary Clinton da Twitter’dan paylaştığı mesajda, ”Kamala Harris inanılmaz bir kamu görevlisi ve lider olduğunu kanıtlamıştır. Joe Biden için güçlü bir ortak olacağından eminim” ifadelerini kullandı.

Biden-Harris ikilisi yarın birlikte kamuoyu karşısına çıkacak

ABD’de aylardır devam eden polis şiddeti ve ırkçılık karşıtı gösterilerin ardından Joe Biden başkan yardımcısı adayı olarak siyah bir kadın siyasetçiyi seçmesi yönünde baskı altındaydı.

Kampanya ekibi, Biden ve Harris ikilisinin Çarşamba günü birlikte ilk kez Joe Biden’ın memleketi Delaware eyaletinin Wilmington kentinde kamuoyu karşısına çıkacağını açıkladı.

ABD tarihinde bir ilk

ABD’de şimdiye kadar Demokrat ya da Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayları seçimlere siyah bir başkan yardımcısı adayıyla birlikte katılmadı. Joe Biden’ın 55 yaşındaki Kamala Harris’i başkan yardımcısı adayı olarak seçmesiyle birlikte ABD tarihinde ilk kez siyah ve kadın bir siyasetçi başkanlık seçimlerine yardımcı adayı olarak katılacak.

Amerika'da daha önce 2008 yılında Cumhuriyetçi Sarah Palin ve 1984 yılında demokrat Geraldine Ferraro başkan yardımcılığına aday gösterilmişti. Her iki aday da seçim yarışını kazanamadı.

ABD’de Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerinde, Demokrat Partili Joe Biden-Kamala Harris ikilisi, Cumhuriyetçi Donald Trump-Mike Pence ikilisine karşı yarışacak.

Siyah seçmenin desteği

Siyah seçmenin desteği, Demokrat Parti’nin Şubat ayında Güney Carolina’da yapılan önseçimleri Joe Biden’ın kazanmasında etkili olmuştu.

Siyah seçmenin Biden’a desteğinin 2016 yılında Trump’ın kıl payı kazandığı ancak son dönemde yapılan anketlerde Demokrat rakibinin gerisinde kaldığı Michigan, Pennsylvania ve Wisconsin gibi kararsız eyaletlerdeki yarışta etkili olması bekleniyor.

Siyah seçmenin oyu Biden’ın dört yıl önceki seçimlerde kazandığı Georgia ve Florida eyaletlerinde seçimi alabilmesi için önem taşıyor. Son anketlere göre seçim yarışının bu eyaletlerde çekişmeli olması bekleniyor.

77 yaşındaki Joe Biden’ın başkan yardımcısı adayını belirleme süreci, Demokrat siyasetçinin yaşı sebebiyle çok yakından takip edilmişti. Joe Biden, Kasım ayındaki seçimleri kazanması halinde ABD tarihindeki en yaşlı başkan olacak.

XS
SM
MD
LG