Erişilebilirlik

Japonya'dan ABD'ye Destek


Japonya'dan ABD'ye Destek

Japonya, Amerikan yaptırımlarına destek vererek İran’dan petrol ithalini azaltma sözü verdi.

Maliye Bakanı Jun Azami, Tokyo’da ABD Maliye Bakanı Timothy Geithner ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada İran’dan petrol ithalini azaltan somut adımlar atacaklarını belirtti. Japonya halen petrol ihtiyacının yüzde 10’unu İran’dan karşılıyor.

Japon maliye bakanı nükleer gelişmenin uluslararası kaygı yaratan bir sorun olduğunu ve Amerika’nın tutumunu anladıklarını söyledi.

ABD Maliye Geithner, Japonya’nın yaptırımları destekleme kararını memnunlukla karşıladı

Geithner, daha önce Pekin’de Devlet Başkanı Hu Jintao’nun da aralarında bulunduğu birçok üst düzey Çinli yetkiliyle bir araya geldi.

Ancak Çinli yetkililer, Washington’un İran’ın petrol sektörüne uyguladığı son yaptırımları desteklemeye yanaşmadı. Çin, İran petrolünün en büyük müşterisi.

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Zhai Jun nükleer silahlanmaya kesin olarak karşı olduklarını dile getirmekle birlikte İran’ın Nükleer Silahsızlanma Anlaşması’na taraf olduğunu ve barışçı amaçla nükleer enerji kullanabileceğini hatırlattı.

İran’ın nükleer programıyla ilgili kuşkulara sahip olduklarını belirten Çinli yetkili, ancak bu sorunun çözümünün yalnızca diyalogdan geçtiğine inandıklarını ve bu yönde çalıştıklarını söyledi.

XS
SM
MD
LG