Erişilebilirlik

Japonya'da Öğrencilere Bıçaklı Saldırı


Polis saldırının ardından olay yerinde geniş güvenlik önlemi aldı ancak başka bir tehdit bulunmadığı açıklandı

Japonya’da bir otobüs durağında yaşanan bıçaklı saldırıda biri çocuk 2 kişi hayatını kaybetti, 15 kız çocuğu da yaralandı. Olay yerinde kendini de bıçaklayan saldırgan daha sonra hastanede öldü.

Devlet televizyonu NHK’nın haberine göre bıçaklı saldırı yaşandığında, yaşları 6 ile 12 arasında değişen kız öğrenciler Tokyo’nun güneyindeki Kawasaki şehrinde, okula gitmek üzere servise biniyorlardı.

Servis şoförü polise verdiği ifadesinde, çocukların otobüse bindikleri sırada iki elinde de bıçak bulunan bir kişinin gelerek kızlara saldırdığını anlattı.

Ölen kız çocuğunun 12 yaşında olduğu bildirildi. Saldırıda 39 yaşındaki bir yetişkin de hayatını kaybetti.

Saldırgan kendisini de boynundan bıçaklayarak intihar girişiminde bulundu. Polis, 50’li yaşlarında olduğu belirtilen saldırganı gözaltına aldı. Saldırgan kaldırıldığı hastanede öldü.

Saldırının neden düzenlendiği bilinmiyor. Ancak Japonya’da bu tarz bıçaklı saldırıların zaman zaman görüldüğü ifade ediliyor. Bölgede herhangi bir başka güvenlik tehdidi bulunmadığı açıklandı.

Daha önce 2016 yılında da bıçaklı bir saldırgan hastaneye giderek 19 hastayı uykusu sırasında öldürmüştü. 2001 yılında da 8 çocuk, Osaka şehrinde eski bir okul hademesi tarafından bıçaklanarak öldürülmüştü.

Saldırının ABD Başkanı Donald Trump’ın Japonya ziyaretinin son gününe denk gelmesi nedeniyle Trump da bir açıklama yaparak taziyelerini bildirdi.

XS
SM
MD
LG